Na silnici I/34 ze Svitav do Poličky se tvořily sněhové jazyky. Další hlavní tahy v okrese cestáři osolili. Na silnicích nižších tříd pluhy odstraňovaly vrstvu nového sněhu ještě během středečního dopoledne. „Vyslali jsme do terénu veškerou techniku. Sníh uklízí nepřetržitě devět radlic a povrch cest sype osm sypačů,“ uvedla Marie Švancarová za svitavského cestmistrovství. Síly nasadili i na Poličsku, Moravskotřebovsku a Litomyšlsku. Silničáři přizvali na pomoc i další techniku.

Policie řídila dopravu mezi Mikulčí a Kuklí. „Na cestě se vzpříčil kamion a bránil průjezdu dalších aut,“ uvedla vrchní inspektorka Anna Štegnerová. Kamion museli vyprostit profesionální hasiči ze Svitav. Moravskotřebovští také vytahovali z příkopu kamion u Dlouhé Loučky. Kolem desáté hodiny dopoledne pomáhali hasiči zapadnutému autobusu u odbočky na Ostrý Kámen. „Abychom mohli dostat autobus zpět na vozovku, museli jsme nejprve pomoci avii, která skončila v příkopu před ním,“ řekl operační důstojník hasičů. Problémy se vyhnuly jen železnici. „Do středečního rána nebyly ve svitavském okrese zavedeny zimní opatření,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Během noci na středu se přes Poličsko a Litomyšlsko přehnal vítr, který shazoval dráty vysokého napětí. Na několika místech přerušily dodávku elektřiny spadlé větve a stromy. Bez proudu zůstaly stovky domácností. „Kolem půlnoci postihl výpadek třicet trafostanic,“ sdělila tisková mluvčí ČEZu Šárka Beránková. O půl čtvrté ráno měli energetici situaci pod kontrolou. Lidé ale začali hlásit další poruchy na nízkém napětí během dopoledne.

Sníh v ulicích měst uklízeli pracovníci technických služeb. „Zatím stíháme prohrnovat. Naštěstí není sněhu tolik, abychom byli nuceni jej z ulic odvážet,“ vysvětlila Gabriela Horčíková z Technických služeb v Moravské Třebové.

Údržba silnic ve Svitavách stojí zatím letos méně peněz než v předcházejících letech. Svitavy uvolňují na zimní úklid ročně kolem dvou milionů korun. „Utratili jsme zhruba jednu třetinu běžných nákladů,“ říká ředitel Petr Horký. Je ale polovina února a situace se ještě do konce zimy může změnit. Pokud opravdu ušetří několik stovek tisíc korun, chtěl by je použít na opravy komunikací. Potřebují také nutně investovat do některých chodníků.

S typicky zimním počasím počítají meteorologové i v dalších dnech.

Zima znovu udeřila plnou silou

Orlickoústecko/ Především silničáři a řidiči zažili v noci na středu a během dne perné chvíle. Vydatné sněžení doprovázené silným větrem komplikovalo dopravu, do terénu musela být nasazena i těžká technika – tatra se šípovým pluhem, která se snažila ve středu odpoledne zprůjezdnit zavátý úsek silnice třetí třídy mezi Anenskou Studánkou a Helvíkovem.

Do terénu musel také šípový pluh

„Na silnici u Anenské Studánky posíláme šípový pluh, pokud se ovšem nepodaří úsek zprůjezdnit, bude muset nastoupit fréza,“ informoval Orlický deník odpoledne Roman Vodička z ústecké filiálky Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Podle jeho slov byly silnice v okrese sjízdné se zvýšenou opatrností, nevyloučil však místní problémy. Za problematický označil například úsek komunikace z vrchu Kohout přes obci Zhoř k Němčicím. „V některých místech se kvůli větru tvoří návěje, jež zasahují do silnic a zužují průjezd. Mohou se objevit poměrně nečekaně v otevřeném terénu a řidiče překvapit,“ varoval silničář.

Zatímco na silnicích bylo poměrně dramaticky, na horách se podle vyjádření šéfa Horské služby Orlických hor Josefa Šifry nic zvlášť extrémního nedělo. „Napadlo do patnácti centimetrů sněhu, teď už sněží jen drobně, fouká mírný, v nárazech pak silný vítr, místy je mlha. Není to ale nijak zásadně extrémní, žádná opatření jsme nemuseli přijímat. V lesních úsecích je poměrně klidno, v odkrytém terénu samozřejmě fouká. Lidé by ale měli zvážit, zda se někam mají vydávat a neměli by podceňovat možné změny počasí," uvedl.⋌ (ký)