Jenže samotný Bydžov má jen tři záchytné kotce, ale zatoulaných psů přibývá.  Například jen loni se tu vystřídalo třiapadesát psů, do letošního dubna jedenadvacet.

Pes tu zůstane i „na památku"

„Je to opravdu těžký oříšek, který nám skončil na stole. Nemůžeme přece jen riskovat, že by zatoulaný pes někoho pokousal nebo zavinil dopravní nehodu. Přitom neuplyne snad ani jediný den, kdy naše strážníky volají ke psu, který v ulicích pobíhá. Není výjimkou, že nám  tu psy „na památku" nechají lidé, kteří městem jenom projíždějí," říká místostarosta Nového Bydžova Bohumil Orel.

Radnice sice dlouhodobě spolupracuje s Veterinární klinikou v Pardubicích, ale tam kvůli jejich vlastní kapacitě mohou  dát maximálně tři psy ročně.

Bez dobrovolnice se neobejdou

„Zatím ještě není rozhodnuto. Oddělení  životního prostředí dostalo za úkol zpracovat  podrobnosti, co vlastně provoz útulku obnáší. Je to zákonitě otázka peněz, ale také pravidel, které se v útulcích musejí dodržovat. Materiál projednáme v radě i na zastupitelstvu a pak rozhodneme, jestli tu nový útulek postavíme," dodal Bohuslav Orel.

Jak dodal, se psy, pro které si nikdo nepřijde, jim pomáhá Marie Pourová. „Kdyby takových lidí bylo víc, bylo by to moc fajn. Stará se jim o žrádlo, vodu, venčí je a také „nalezence" nabízí novým majitelům," připomíná Bohuslav Orel.

„Nedávno jsem byla v Bydžově a kolem nádraží se toulal pes. Bylo mi ho líto, vypadal  dost hladově, ale k lidem moc důvěry neměl. Škoda, nevěděla jsem, že tu pro ně jsou k dispozici kotce," řekla Eva Hájková z Hradecka.