Ve městě se právě nyní instaluje dvacet nových bezpečnostních kamer. Do provozu by měly být uvedeny ještě letos v listopadu.

Kamery vyjdou zhruba na tři miliony korun, město na ně získalo milionovou dotaci z programu prevence kriminality, zbývající částku hradí radnice. Výhodou je, že centrální pult budou sledovat jak městská, tak státní policie.

„První na řadu přišly centrální pult a potřebné technické zázemí. Pak budou následovat samotné kamery. Ty nainstalujeme na dvaceti vytipovaných místech, kde byly největší problémy," vysvětluje vedoucí organizačně správního odboru novobydžovské radnice Ondřej Neuman.

Město tak reaguje na žádosti obyvatel města, kteří požadovali větší bezpečnost v ulicích. Radnice věří, že se pod dohledem nových kamer sníží kriminalita. „Lepší ochrana majetku a bezpečnost lidí ve městě je naším cílem. Vycházíme také z požadavků obyvatel," řekl před časem starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

„Zároveň chceme novou vyhláškou zakázat pití alkoholu na veřejných prostranstvích. I s tím jsou problémy. Omezí se tak přestupky a kamery navíc dohlédnou na výtržníky, zloděje a vůbec lidi, kteří dělají ve městě nepořádek," doplnil Ondřej Neuman.

„Jsem jen rád. Když do města přijedu, je to občas o strach," komentoval Jan Dvořák z Hradecka.

Základní fakta o kamerách

- V Novém Bydžově bude od listopadu dvacet kamer.

- Lidé je najdou například na Masarykově náměstí, v parku u kostela sv. Trojice a v parku u kostela sv. Vojtěcha.

- Radnice na kamery získala dotaci jednoho milionu korun z programu prevence kriminality, sama ještě doplatí dva miliony.

- Kamery budou sledovat online jak strážníci městské policie, tak policisté.