„Jsem zvědavá, jak se situace vyvine, ale že bychom obcházeli každý barák, to si neumím představit,“ sdělila ředitelka hradecké České inspekce životního prostředí Jana Samková. „Kontrolujeme velké a střední zdroje, ale na malé kotlíky v domácnostech podle stávající legislativy nemůžeme,“ přiznává. Starostové obcí i lidé se přitom na inspekci obracejí.

Ani starosta Dolního Přímu Petr Švasta si neumí představit, že by obce kontrolovaly kamna lidí. „Nesouhlasím s tím, abychom chodili po domácnostech a šťourali se v popelu. Považuji to za zásah do soukromí a navíc, starostové mají na práci spoustu jiných a důležitějších věcí,“ tvrdí. I on se setkává se stesky obyvatel na znečišťování ovzduší. „Že by se tady hromadily stohy stížností, to ne, ale stává se, že k uhlí nebo dřevu do kamen občas někdo něco přihodí a černě to zakouří a zasmrdí. Lidé si pak stěžují,“ říká.

První muž Humburk proti návrhu Moravskoslezského kraje, který by kontrolu umožnil i obcím a inspekci životního prostředí, není.

„Jako starosta musím dělat i nepopulární věci. Pokud někdo v kamnech pálí holínky a zamoří půlku vesnice černým kouřem plným zdraví nebezpečných látek, musí počítat s postihem. Proč by to ostatní měli čuchat,“ ptá se humburský starosta Lubomír Pešek.

Pálení odpadů považuje za problém. „Máme kontejnery na plasty, ale některé lidi tam nevidíte, jak je rok dlouhý. Obyvatelé nás na zápach linoucí se z některých komínů upozorňují, ale nemáme žádnou možnost, jak zasáhnout,“ dodal starosta Humburk.

Dodavatel tepla bude snímkovat Hradec. Předejde tak haváriím

Unikátní projekt termosnímkování krajského města spouští Tepelné hospodářství Hradec Králové. Snímkování má včas odhalit úniky tepla při jeho cestě k lidem a firmám.

„S novým projektem dokážeme velice přesně odhalit problematická místa, kde dochází k tepelným ztrátám v přenosové soustavě. Na základě sledování budeme schopni rychle sjednat nápravu. Od využití termovizního sledování si slibujeme nejen zvýšení účinnosti při přenosech tepla, ale také výrazné snížení nákladů,“ tvrdí ředitel podniku Jiří Seidler.

Dodal, že používání termokamer posílí bezpečnost energetické soustavy a sníží riziko vzniku havárií.