Město nedá půl milionu korun na marketingovou a mediální kampaň, která by měla pomoci financovat výrobu varhan pro hradeckou Filharmonii. Rozhodli tak zastupitelé.

O příspěvek žádal Nadační fond, který na stavbu varhan shání finance. „Část varhan za přibližně čytři miliony korun už řemeslníci vyrobili. Nicméně ještě je potřeba sehnat přibližně deset až dvanáct milionů korun. Vytvořili jsme spolu se společností AAG marketingovou strategii, na jejíž realizaci potřebujeme peníze,“ vysvětlil Luboš Janhuba z nadačního fondu.

„Částka, kterou na výrobu varhan musí fond sehnat, je stále velmi vysoká, bez mediální kampaně se zřejmě neobejde. Myslím, že stejně pak zbytek částky bude muset dodat magistrát,“ uvedl primátor Zdeněk Fink (HDK).

Zastupitelé však částku ve výši necelého půl milionu korun na vyvtoření kampaně pro varhany neodsouhlasili.

„Myslím, že by se mnoho akcí dalo uspořádat nějakou formou reciproce, vím, že je to možné, mám s tím zkušenosti,“ uvedl zastupitel Ivan Vodochodský (VPM). „Město by určitě mohlo vytvořit svou vlastní kampaň, možná i lepší než nadační fond, za nižší finanční prostředky,“ řekl zastupitel Martin Dvořák (VPM).

Ke konci úterního zasedání zastupitelstva se ještě přihlásil o slovo Martin Dvořák s tím, že by konečný výstup neměl být směrem k varhanům negativní.
„Navrhuji přijmout usnesení, ve kterém se náměstek Josef Krofta zaváže k vytvoření jiné mediální kampaně, která by pomohla finanční prostředky na stavbu varhan sehnat. Určitě nám na této věci záleží a záměrem města je peníze na varhany pomoci získat,“ řekl Dvořák. Návrh byl zastupitelstvem přijet.

Minulost stavby varhan je protkána i trestním obviněním z úvěrového podvodu, jež padlo na Vladimíra Grygara z Prostějova, který měl nástroj pro Filharmonii původně postavit. Podle policie Grygar prostavěl pouze 600 tisíc korun a částku ve výši 5,4 milionů užil pro svou potřebu. Šest milionů tehdy pro tyto účely věnovalo město. Soud s Vladimírem Grygarem by měl probíhat v následujících týdnech.

V současné době je novou tváří nadačního fondu pro Filharmonii Hradec Králové operní pěvkyně Soňa Červená, která nedávno koncertovala i v Hradci Králové.

„Paní Červená si varhany vzala za své a dokonce darovala šek ve výši 25 tisíc korun,“ uvedl primátor Zdeněk Fink.

„Její kořeny sahají právě do Hradce, k městu má velmi kladný vztah,“ potvrdil Luboš Janhuba.

DUEL

Martin Soukup
zastupitel (ODS)

Myslím, že nedůvěra ke společnosti AAG je zbytečná. Tvořila například mediální kampaň pro Labyrint loutek Divadla Drak a výstup je k vidění například v obchodním centru Interspar. V tomto případě se jí povedlo dostat zařízení do povědomí.

Adam Záruba
zastupitel (Změna pro Hradec)

Mne ten účel, na který by měla být poměrně vysoká částka vynaložena, prostě nenadchl. Proč se nevěnovat nadačnímu fondu přímo v periodiku Radnice a nezkusit propagovat věc vlastními silami. Přijde mi zbytečné dávat peníze do jiné firmy.