Na otázky o organizaci odpovídala Martina Čermáková, manažerka odborné části kampaně Žiješ srdcem, ale také studentka pátého ročníku hradecké lékařské fakulty. Stále více tíhne k prevenci, proto uvažuje o praktickém lékařství a realizuje se právě v organizaci Loono.

Čím se organizace Loono zabývá a jaký byl impuls k jejímu vzniku?
Loono je nezisková organizace, která vzdělává v oblasti prevence onkologických a nově i kardiovaskulárních onemocnění. Jsme skupina mladých mediků a mladých lékařů, která společně vede lidi k prevenci. Loono existuje tři roky, založila ho Kateřina Vacková, která prodělala rakovinu vaječníku a rozhodla se svou zkušenost předat dalším lidem. Fungujeme v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a nově i v Hradci Králové. Stojí za námi pražská i hradecká lékařská fakulta.

Vaše kampaň proti rakovině se jmenuje #prsakoule. Jak na takový název lidé reagují?
Název #prsakoule je úderný, vyvolává trochu rozruch. Problematiku ale bereme vážně, důležitá je myšlenka, kterou předáváme. Nechceme používat latinské názvy, kterým lidé nerozumí, snažíme se mluvit srozumitelným laickým jazykem. Díky tomu lidi naše workshopy baví.

Na koho jsou vaše kampaně zaměřené?
Cílíme hlavně na mladé lidi. Lidé si často myslí, že rakovina se týká jen starších lidí, tak to ale není. Například u mužů je rizikový věk rakoviny varlat od patnácti do pětatřiceti let. Pro rakovinu prsou je riziková skupina žen od pětatřiceti let výše, ale i mladé dívky kolem dvaceti let mohou mít v prsu nějaké změny. Proto je potřeba se o sebe začít starat včas a každý měsíc se samovyšetřovat. Školíme ale i ve firmách, kde se potkáváme i s dřívější generací. Má cenu na sebe myslet v každém věku.

Ozývají se vám účastníci workshopů, že díky vám odhalili svou nemoc?
Po kampani #prsakoule bylo takových lidí pětatřicet. Lékař u nich odhalil zhoubný nádor, ale díky tomu, že na sebe „sáhli“ správně a včas, jsou už po úspěšné léčbě nebo v průběhu léčby. To je motiv, který nás žene dál, vidíme, že naše činnost má smysl. Kampaň Žiješ srdcem pomohla ještě dřív, než začala. Syn poslal svého otce k lékaři na základě informací od nás, jelikož otec už dlouho cítil bolest na hrudi.

Co medikům přináší zapojení se do Loono?
Bojím se, že někteří medici postupem studia ztrácí ideály, často jsou vyhořelí ještě dříve, než jdou do praxe. Potýkám se s tím i já, ale Loono mi ideály zase vrací. Dobré je, že se s lidmi učíme mluvit předtím, než přijdeme do praxe. Fungujeme jako tým, pro mě je Loono jako druhá rodina. Byla bych ráda, kdyby do Loono patřilo i více hradeckých mediků, zatím jsme jen tři.

Hradečany 5. prosince čeká workshop Žiješ srdcem. Na co se mohou těšit?
Kampaň Žiješ srdcem je zaměřená na prevenci onemocnění srdce a cév. Tato onemocnění většinou nebolí a nejsou vidět. Když už se projeví jako infarkt nebo mrtvice, je už většinou pozdě. Chceme ukázat, že je lidské srdce krásné, jedinečné a jeho práci bychom neměli považovat za samozřejmou. Proto jsme spustili i výstavu o srdci, která je nyní v pražské DSC Gallery. Na hradeckém workshopu si povíme, co to srdce je, jak funguje, čím může onemocnět a jak onemocnění srdce předcházet. To samé i u mozku. Lidé si také budou moci změřit svůj krevní tlak, poslechnout si své srdce a užít si virtuální realitu - podívat se, jak srdce funguje přímo uvnitř těla. Michaela Horynová