Začarovaný kruh kolem nové budovy  Univerzity Karlovy vedle fakultní nemocnice se zřejmě konečně uzavřel. Dlouhé měsíce hotová ale opuštěná část budoucího obřího kampusu v říjnu konečně přivítá první studenty.

„Sice s ročním zpožděním, ale přece. V září čeká obě fakulty stěhování, od října se potom v nových prostorách začne učit," potvrzuje děkan lékařské fakulty Miroslav Červinka.

Za vším je nábytek

Otevření dokončené budovy víc jak půl roku bránily poražené firmy na dodej interiérů. Boj o nábytek postupně dospěl až do třetího výběrového řízení. „Pokaždé se v odvolací lhůtě nějaká z přihlášených firem vůči rozhodnutí ohradila. Odvolání pak řešily příslušné úřady a předání stavby se tudíž neustále nepříjemně odsouvalo," vzpomíná na administrativní peripetie děkan Červinka.

Evropské peníze

Vedení obou fakult však netrápil pouze nejistý začátek výuky, ale také brzké vypršení lhůty pro čerpání evropských dotací. „Jsme tlačeni červnovým termínem k ukončení financování z evropských fondů. Do té doby to musí být vyřešené stůj co stůj," varoval už loni děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Šimůnek.

Šibeniční termín už fakulty nestraší, podle děkana té lékařské už dokonce vítězná firma podepsala smlouvu: „Největší administrativní zádrhel je vyřešen. Jsme opravdu rádi, že to takhle výborně dopadlo," říká Červinka.

Spojení s nemocnicí

Na výuku v nových a moderních prostorách se těší i sami studenti. „Roční zpoždění otevření mi nijak zvlášť nevadí, jsem teprve ve druhém ročníku, takže mám ještě poměrně hodně času, abych si novou budovu užila. Jen mi přišlo líto toho drahého odborného vybavení, které je tam už od loňska. Hodně se těším i na další části kampusu. To, že bude takový prostor pro studenty hned u nemocnice je super," myslí si medička Eva.

Nová budova Karlovy Univerzity je první vlaštovkou budoucího obřího areálu pro studenty. Od něj si fakulty slibují nejen propojení s nemocnicí, ale také s blízkou fakultou vojenského zdravotnictví.  Podobných budov by mělo v kampusu vyrůst ještě několik, v plánu jsou tři nebo čtyři a hotovo by mělo být do roku 2020.