Tisícovka kanadských fanoušků přijela podpořit svůj národní hokejový tým, který na mistrovství světa hráčů do 20 let bojuje v Pardubicích o medaile. Zhruba šedesát z nich je ubytováno také v Hradci Králové v hotelu U královny Elišky.

Na hokej vlakem nebo autobusem

„Ještě jsme nikdy v České republice nebyli, ale moc se nám tu líbí,“ shodují se manželé Sharon a Wayne Woodsovi a pokračují: „Lidé tu jsou fantastičtí. Chovají se velmi přátelsky a moc oceňuji, jak se snaží s námi mluvit anglicky. Česky totiž umíme jen několik slov, například prosím, děkuji a pivo. Chutná nám místní jídlo, pivo, ale především se nám líbí hokej.“

Do Hradce Králové doputovala skupina kanadských fanoušků před více než týdnem. „V hotelu nás bydlí asi šedesát, na cestu se však v naší skupině vydalo zhruba čtyři sta padesát lidí a celkem do České republiky přiletělo více než tisíc fanoušků,“ podotkla Sharon Woodsová. „Řada z nich je ubytovaná na jiných místech, třeba v Praze,“ dodala.

Cesta, ubytování a vstupenky na hokej, vše zařídila cestovní agentura, přišly kanadský pár na 4000 dolarů. Na hokejová utkání cestují fanoušci do Pardubic autobusem nebo vlakem. „Někteří fanoušci zůstali v rakouské Vídni, takže na utkání létají,“ prozradila Sharon Woodsová. Ze samotných zápasů jsou Kanaďané zatím nadšeni.

„Moc se mi třeba líbilo, jak čeští fanoušci podporovali svůj tým v zápase s Kanadou. Měli s sebou trubky a bubny, atmosféra byla vynikající,“ konstatoval Bill Baron, který do Hradce Králové přiletěl až z Vancouveru, kde se za dva roky budou konat zimní olympijské hry. „Moc se nám v Hradci Králové líbí, takže se sem určitě jednou vrátíme. Měli jsme možnost prohlédnout si město, strávit tu silvestr a vidět krásný ohňostroj,“ poznamenal Wayne Woods.

Oslava příchodu nového roku je v Kanadě totiž trochu jiná než v Čechách. „Zatímco vy máte ohňostroje poslední den v roce, my až 1. ledna,“ vysvětlil. Tradicí je také tzv. koupel „polárního medvěda“, kterou lze přirovnat k novoročnímu koupání otužilců e Vltavě v Praze.