Vodovodní a kanalizační síť stále v hradeckém okrese nemá na jedenadvacáté století ještě poměrně hodně obcí.

Podle slov Veroniky Bergrové, mluvčí VAK Hradec Králové, jejich výstavba v současné době probíhá například v Praskačce, ve Sloupnu a v dalších místech regionu.

Z celkového počtu 104 obcí na Hradecku užívá vodovodní síť, spravovanou Královéhradeckou provozní a. s., necelých 95 procent. Před pěti lety to bylo o čtyři procenta obcí méně. Tehdy však tato společnost ještě neexistovala.

Královéhradecká provozní v současnosti obstarává kanalizaci pouhých 16 obcí v okrese, což činí 15 procent všech obcí – tedy o jedno procento více než před pěti lety.

„Fakt, že společnost neprovozuje v obci kanalizaci, ještě neznamená, že ji obec nemá,“ upřesnila mluvčí Bergrová. Mnohé vesnice dosud využívají původních jímek, jiné nabádají zájemce o výstavbu rodinného domku k vybudování soukromé čističky. Instalace a údržba vlastní čističky odpadních vod je pro spoustu obcí příliš nákladná. Proto se snaží o možnost odvést tyto odpadní vody přímo do Hradce Králové.

Tímto způsobem chtějí situaci řešit i Předměřice nad Labem. „V současné době máme stavební povolení. Kdy však bude projekt dokončen, nevíme. Samozřejmě žádáme o dotace z Evropské unie. Celkově by realizace záměru zbudovat hloubkovou kanalizaci až do Hradce měla stát 35 milionů korun. Obec se na jejím financování bude podílet zhruba deseti miliony korun,“ upřesnil místostarosta Tomáš Mikolášek.

Předměřice sice nemají nad dva tisíce obyvatel, aby se na ně vztahovala povinnost vlastnit čističku do roku 2010. Vedení obce však předpokládá, že časem by došlo i na menší správní jednotky, proto s projektem se začalo už nyní. Na výstavbu či rekonstrukci vodovodů a kanalizací mohou obce čerpat dotace od EU do roku 2013.

Obce investují
Hradecko/ Hloubková kanalizace nebo čistička dosud nejsou v mnoha obcích Hradecka samozřejmostí. Podle Evropské unie by však všechny obce nad 2000 obyvatel měly mít do roku 2010 zajištěno čištění odpadních vod.
Jímkami, septiky a skupinovými čističkami řeší absenci hloubkové kanalizace například v Praskačce a ve Stěžerách. „Kanalizace dosud chybí přímo v Praskačce a ve Vlčkovicích. „Kdy se jí obyvatelé dočkají, dosud nedokážu říci. Nejprve je totiž třeba provést technickou přípravu a získat potřebné finance. Projekt si vyžádá asi 60 milionů,“ informovala Deník starostka Praskačky Miroslava Součková. V místních částech Sedlice a Krásnice už v současnosti funguje nedávno dokončená splašková kanalizace, která je zakončena vyhovujícím čištěním odpadních vod.
Ve Stěžerách mají některé domy skupinovou čističku. Obec počítá s vybudováním hloubkové kanalizace a s jejím napojením na čistírnu odpadních vod v nedalekém Hradci Králové. „Kvalita vody se u nás ovšem neustále zvyšuje. Nejsou zde žádní průmysloví znečišťovatelé a zemědělci se zabývají především pěstováním kukuřice,“ pochvaluje si situaci stěžerský starosta Svatopluk Kněžour.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

(jj)