Tisíce milovníků historie se o nadcházejícím víkendu sjede do východních Čech. V Hradci Králové a na nedalekém bojišti na Chlumu si připomenou 151. výročí jedné z největších vojenských srážek 19. století – Bitvy u Hradce Králové.

„Na letošní výročí potvrdilo účast více než čtyři sta členů historických jednotek z Čech a zahraničí, čtyřicet koní, dvacet historických kanónů či povozy. Na bojišti bude k vidění i život v historickém polním ležení. Atrakcí bude opětovná účast herce Václava Vydry, který opět ztvární postavu generálmajora Alfreda II. Windischgrätze," uvedl Radek Balcárek, ředitel projektu Königgrätz 1866. Vyvrcholení vzpomínkových akcí bude tradičně na bojišti Chlum 1866, a to v sobotu 1. července ve 14 hodin, kdy proběhne bitevní ukázka s názvem Odděleně pochodovat, jednotně udeřit! pojmenovaná podle strategie náčelníka pruského generálního štábu Helmuta von Moltkeho.

Touto strategií se řídili Prusové v roce 1866, když vtrhli do Čech se třemi víceméně samostatnými armádami, které nakonec udeřily společně v bitvě u Hradce Králové.

V Hradci Králové bude v rámci vzpomínkových akcí možné navštívit interaktivní program pro celou rodinu s názvem Dostaveníčko s rokem 1866, který se bude konat na Masarykově náměstí v pátek 30. června od 15 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na pásmo historické muziky, ukázky dobového odívání, uniforem, výzbroje, ale i na jezdecké umění husarů, hulánů a kyrysníků v podání kaskadérů na koních. Součástí budou také jízdy historickým kočárem pro veřejnost.

Večer 30. června se koná ve 22.30 hodin pochodňový průvod zakončený atraktivním audiovizuálním představením s názvem Spící lev 1866 v prostoru pruského hřbitova na Chlumu.