Jenže i když je město doslova ověnčeno různými cenami za kvalitu podmínek pro život,  kapacity sociálních zařízení nestačí. Zvláště přes zimu.

Statistiky z roku 2012 hovoří jasně: Noclehárna pro muže –  518 odmítnutí. Domov pro matky s dětmi – 45 odmítnutí.

„Situace v Hradci je taková, že kapacita stávajícího Domu Matky Terezy (DMT) není dlouhodobě dostačující. Před lety byla v DMT zřízena provizorní noclehárna pro ženy na úkor kapacity pro muže. Proto už třetím rokem funguje v zimních měsících noclehárna na letišti. Žen bez domova každoročně přibývá, a proto usilujeme o vznik nového objektu pouze pro ně," popisuje situaci Anna Maclová, náměstkyně primátora pro sociální věci.

V DMT je nyní noclehárna s kapacitou 30 lůžek pro muže, 10 lůžek pro ženy a 32 lůžek má azylový dům. „Nocleh poskytneme každému, kdo splňuje podmínky. Zájem je velký, proto využíváme i noclehárnu na letišti. Tam se platí 20 korun za přespání, zadarmo dostane člověk židli," vysvětluje Magdaléna Juráková, pracovnice noclehárny.

Nové bydlení pro ženy by mělo vzniknout v areálu 
U Mostku (na místě starého azylového domu pro muže), kde stojí DMT. Slibuje kapacitu 25 lůžek – 15 míst noclehárna, 10 míst azylový dům.

„Předpokládáme, že výstavba nového objektu bude stát kolem 10 milionů korun. Účast na této investici přislíbil kraj, hledáme i možnost získání prostředků z evropských fondů. Byla bych ráda, kdyby se nám povedlo tento záměr zrealizovat nejlépe už v roce 2015," říká Maclová.

Venku nikoho nenecháme, tvrdí vedoucí Domu Matky Terezy
Dům Matky Terezy poskytuje tyto služby: denní centrum, azylový dům, sociální rehabilitace a noclehárnu. „V azylovém domě pro muže vedeme pořadník. Pokud by se na někoho nedostalo, nabízíme mu noclehárnu. Venku nikoho nenecháme," tvrdí vedoucí Domu Matky Terezy Dana Pechová. Podobné je to i v Domově pro matky s dětmi, který má kapacitu 64 lůžek. „Matky 
s dětmi si nevybíráme, postupujeme podle pořadníku žádostí. Nejsme ubytovna, ale služba. Poptávka po azylovém domě je v některých měsících vyšší než jeho kapacita umožňuje," potvrzuje potřebu nových prostor vedoucí střediska Zdeňka Koutníková.

Veronika Skřivanová