Do konce léta se už budou konat jenom lokální rozloučení osadníků se sezónou. Přál bych si, aby se program vydařil, a aby se na Orlici objevilo co nejvíce lodí. Na břehu v osadě U Mlejna jsme pro děti připravili soutěže o ceny a oheň, na němž si budou moci opéct buřtíka. Po sjetí řeky do osady Parlament čeká účastníky ohňostroj, zapálení výročního ohně a koncert kapely Nadoraz. Její kapelník Jiří Petera má k těmto místům osobní vztah. Sám byl kdysi u založení známé soutěže lodí Regaty," vysvětlil průběh programu šerif osady Parlament Filip Springer.

Na řeku nakonec vyplula po setmění za pěkného počasí od železného mostu ve Svinarech přibližně třicítka nazdobených a nasvícených lodí osad Parlament, U Mlejna, OVS, Dubiny a Ostrova v doprovodu voru s muzikanty, aby se po půlhodinové plavbě jejich posádky vylodili u tee-pe v Parlamentu. Tam už na ně čekala kapela Nadoraz, která dorazila z Berouna, kde ten den absolvovala koncert. Účastníky Benátské noci bavila při tanci do časných ranních hodin známými ostřílenými hity, ale také novějšími písničkami.

„Chatu v osadě vlastníme přibližně šedesát šest let. Na začátky Benátské noci vzpomínám rád. Měli jsme tehdy velkou plachetnici a naše děti byly ještě malé. Vždycky jsme pluli po řece jako vůdčí loď. Končilo se v naší osadě a děti mívaly po skončení akce táborák. Letos se programu nezúčastním, ale pojedou právě naše děti, které nyní zdobí loď. Je to pro ně vždycky velká událost," zavzpomínal osadník Dubiny Oldřich Kindl.

„Pokolikáté strojíme naše plavidlo, už nespočítám, ale jsme pravidelnými účastníky. Pro letošní výzdobu jsme použili dřevěné laťky, provázky, krepový papír, lampiony a další různý materiál. Loď máme vždy jednu. Dnes večer nás pojede pět," řekl účastník Jan Votroubek.

Na řece se nakonec objevili v přestrojení indiáni, piráti, vědečtí pracovníci nebo kovbojové. Nechyběli však ani ti, kteří si sobotní večer jen tak užívali. Zvláštní cenu pořadatelů si nakonec odnesli zmínění piráti z osady Ostrov vedeni jeho stálým obyvatelem Michalem Horáčkem.

Eva Ženíšková