Na vztyčené májce na hradeckém Masarykově náměstí vlají už od pátku pentle a trenýrky, a to znamená jediné – majálesové oslavy v Hradci jsou v plném proudu.

V krajské metropoli na sebe upozorní hned ve středu, kdy se ve vysokoškolském AC klubu od sedmi večer odehraje nefalšovaná „hudební bitva". Tři finálové vysokoškolské kapely, které v internetovém hlasování dostaly nejvíc hlasů, tam odehrají své koncerty a fanoušci pak ještě ten večer zvolí tu šťastnou, která si zahraje na oficiálním open air programu příští pátek v Šimkových sadech.

Odměna deset tisíc

Mimo to ji čeká také finanční odměna ve výši deseti tisíc korun, kterou mohou mladí hudebníci použít ve prospěch budoucnosti kapely, nebo na pořádnou oslavu svého úspěchu: „Postupně odehraje koncert kapela Glad For Today, Butterfly and Hurricanes a nakonec Wooden Ships. V kategorii středoškolských kapel na Majálesu vystoupí jediná přihlášená z Rychnova nad Kneznou On The Roof," uvedl tiskový mluvčí hradeckého Majálesu Robert Přinesdomů. Přesný časový harmonogram festivalu včetně pódií, kde budou kapely a zpěváci vystupovat (neboli takzvaný line-up), zatím pořadatelé tají. Kapela, která středeční klání vyhraje, se ale může těšit na jedno z hlavních pódií a pětadvacetiminutový koncert. Podle mluvčího Roberta Přinesdomů bude podrobný časový rozpis prozrazen až v průběhu tohoto týdne.

Šest možných králů

Letošní v pořadí už devátý hradecký Majáles nabídne také tradiční volbu Krále.

Kandidátů na královskou korunu je šest a z jejich „volebního programu" si určitě vyberete. Budoucí král či královna totiž chtějí usilovat například o poslání části příjmů z festivalu do dětských domovů, hromadnou malbu obrazu, který se vydraží ve jménu dobré věci nebo o volné připojení k internetu ve všech školách. Kompletní „volební program" i hlasovací formulář najdete na webových stránkách festivalu. Letos o korunu bojují zástupci čtyř hradeckých středních škol, konkrétně vyslanci Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína, Obchodní akademie, Gymnázia J. K. Tyla a „zdrávky" . Mimohradečtí pak mohou vybírat mezi zástupcem Dašického gymnázia a Gymnázia Dobruška.

Michaela Zumrová