„Vidíme, že i lidé v různých částech našeho domu nechají ve vozíku zavazadlo a odchází. Je to také o uvědomění si vlastní bezpečnosti. Například mít peníze rozdělené na více místech a nedat zlodějům šanci,"  potvrdil Jaromír Průša, který  má na starosti bezpečnost prodejen Albert.

Právě v tomto hradeckém obchodním centru ve středu policisté upozorňovali na nebezpečí kapesních krádeží. Lidem, kteří si své věci chránili, dávali za odměnu žeton do vozíku s logem policie a obchodní společnosti. „Na své věci si dávám pozor. Mám je schované pod bundou," uvedla jedna z nakupujících seniorek.

Hradecká kriminálka řeší ročně pár desítek případů trestných činů krádeže. Mnoho se jich ale nepodaří objasnit, protože lidé často zjistí, že jim chybí peněženka nebo telefon až pozdě.

„Také se stydí věc oznámit. Přitom je důležité mít od policie doklad o krádeži. Případné zneužití dokladů nebo platební karty se pak snadněji řeší," řekla policejní mluvčí Zuzana Pidrmanová.

V obchodech se pohybují pracovníci ostrahy a pomáhá jim také technika. „Prodejnu monitorují desítky kamer. Systémy už jsou dnes tak dokonalé, že rozpoznáme tvář a identifikovat pachatele pro potřeby Policie České republiky. V případě, že kapsáře odhalíme, kolega obsluhující kamery informuje detektivy na prodejně," dodal Průša.

Jak ztížit zlodějům práci? Policie radí…
Prevence před krádežemi v obchodních centrech v předvánočním období.• Vyhýbejte se skupinám většího počtu lidí a věnujte pozornost svému okolí.
• Nikdy nespouštějte z očí svá zavazadla.
• Tašky nebo batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti, nenoste na zádech, kam nevidíte.
• Peněženku, doklady, mobilní telefony a jiné cennosti nenechávejte navrchu tašek či kabelek.
• Osobní doklady a platební kartu nenoste v peněžence a uložte je jinam.
• Kabelku noste u těla a využívejte různá zapínání a zdrhovadla.
• Neodkládejte zavazadla, oděvy ani nákup do vozidla, pokud se od něj vzdálíte.