Dohromady se představí ve všech kategoriích skoro dva tisíce závodníků. „Na mistrovství Evropy před dvěma lety to byla tisícovka,“ pochvaloval si před začátkem mistrovství hlavní organizátor Kamil Guzek. Na tatami by se měli představit závodníci ze 49 států celého světa. Největší výprava dorazila z Itálie, nejmenší z Madagaskaru, který bude reprezentovat jediný závodník.

Nejstaršímu karatistovi, který se v hradecké ČPP aréně představí, je 84 let a je z Portugalska. „Podle pravidel se věková kategorie slučuje s jinou, pokud je méně než osm přihlášených. Z úcty k tomu, že vůbec takoví závodníci na mistrovství dorazí, jsme ale kategorii 80+ zachovali,“ řekl Guzek s tím, že se v ní představí tři karatisté.

Tito závodníci, stejně jako třeba ti nejmladší, se o medaile utkají už dnes. Hlavní kategorie mužů a žen přijdou na řadu zítra. V sobotu po poledni během slavnostního nástupu zacvičí i sám prezident světové federace. „Je to rarita. V málokterém sportu by se asi mohlo stát, že prezident světové federace sám divákům předvede svoje umění,“ uvedl Guzek.

V neděli se mezi sebou utkají týmy. Na návštěvníky čeká i doprovodný program. Zájemci si mohou vyzkoušet origami, kaligrafii, výrobu suši, zhlédnout ukázky sečných zbraní či změřit si rychlost svého úderu.

Na konci slavnostního nástupu, který začíná v sobotu ve 14 hodin, se organizátoři pokusí o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Mírovou sestavu mají předvést všichni účastníci společně s dalšími karatisty z České republiky. Celkem by mělo cvičit asi 1800 karatistů.