Z krajské metropole se vypravilo na bohoslužbu do pražského chrámu sv. Víta hned několik delegací.

Za kardinálem Dominikem Dukou, hradeckým rodákem a bývalým místním biskupem, zamířil primátor města Zdeněk Fink, vedení královéhradeckého biskupství i padesát filharmoniků.

„Pozvání jsem přijal velmi rád. Kromě bohoslužby bychom měli ještě absolvovat přátelské setkání v Arcibiskupském paláci. Dominika Duku osobně znám a na setkání se těším,“ řekl před událostí primátor Zdeněk Fink.

Pozdravit svého předchůdce a čerstvě jmenovaného kardinála chystal také současný královéhradecký biskup Jan Vokál.

„Do Prahy jede celé naše vedení. Na bohoslužbu pojede biskup v doprovodu generálních vikářů Josefa Kajnka a Josefa Sochy. Jedou také kněží a věřící z královéhradecké diecéze. Je to pro nás velká událost vzhledem k tomu, že zde pan kardinál Duka dříve působil,“ vysvětlil již dříve biskupský sekretář Vojtěch Macek.

Že je kardinál Dominik Duka hradeckým rodákem, bylo patrné také z hudebního doprovodu mše. O ten se totiž postarala společně se sbory z celé republiky hradecké filharmonie.

„Budeme hrát skladby od Pololáníka, Strejce a Kšici. Dirigentem bude hradecký Josef Zadina. Je to pro nás velká pocta, že můžeme hrát při takovéto významné události a navíc na takovém místě, jakým je svatovítská katedrála,“ měl předem jasno Pavel Sršeň z Filharmonie Hradec Králové.

Společně s filharmonií se o hudební část bohoslužby postaral Pěvecký sbor Lumír, Mátlův akademický sbor, Virtuosi di Mikulov, Severočeský filharmonický sbor, Pražský katedrální sbor a hradecký Katedrální sbor Cantores Gradecenses, který vznikl právě z iniciativy kardinála Dominika Duky.

Mši svatou jako takovou za církev i papeže Benedikta XVI. celebroval kardinál v sobotu před polednem v katedrále sv. Víta.