Rozsáhlé areály kasáren, sklady i pozemky v celkové hodnotě jedné miliardy korun chce od armády získat hradecká radnice.
Městu má pomoci soukromá firma A–Sangeo z Peček na Kolínsku, která zvítězila ve výběrovém řízení. Výsledky soutěže schválila městská rada.
„Přihlásila se nám sice jediná firma, ale na druhou stranu má bohaté zkušenosti z podobných projektů v Chlumci, Bělé pod Bezdězem či v Rychnovku,“ uvedla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.

Firma by měla pro město začít pracovat letos. Návrhem smlouvy se ale ještě budou zabývat hradečtí zastupitelé.
„Do konce příštího roku musí společnost prověřit historii číslování a zaměřit všechny pozemky, o které máme zájem. V prosinci 2008 totiž končí platnost zákona, podle kterého armáda nepotřebný majetek převádí. Pak už bychom měli smůlu,“ dodala Finfrlová.

Radnice dosud od armády získala Nálepkova kasárna a letiště. Zájem má také o Vrbenského, Žižkova a část Gayerových kasáren v centru i o dílny na Brněnské třídě. A–Sangeo by měla za odměnu dostat tři procenta odhadních cen objektů. Může si tak přijít na desítky milionů korun.

„Většinou by mělo jít o bezúplatné převody. Pokud ne, odměna bude nižší. Peníze firma dostane až po zápisu v katastru nemovitostí. Pokud nezíská žádný majetek, navrhla si sama pokutu pět milionů korun,“ řekl náměstek primátora Boris Herman.

Hradec chce s pomocí A-Sangea získat od armády miliardový majetek

Radnice v Hradci Králové by chtěla od armády získat do svého vlastnictví nemovitosti a pozemky v hodnotě téměř jedné miliardy korun. Se získáváním majetku jí bude pomáhat soukromá poradenská firma A-Sangeo z Peček na Kolínsku. Pokud se převody majetku uskuteční, bude odměna firmy činit několik desítek milionů korun. Sdělila to náměstkyně hradecké radnice Pavla Finfrlová.

"Záměrem je převést na město všechno, co armáda nepotřebuje," řekl primátor Otakar Divíšek. Zatím město od vojáků získalo letiště a Nálepkova kasárna.

Od poradenské firmy si město zejména slibuje, že převody majetku budou rychlejší. Divíšek připomněl, že získání všech pozemků na letišti od vojáků se městu podařilo po několika letech jednání smluvně uzavřít teprve před dvěma týdny.

Na poradce pro převod armádního majetku město vypsalo soutěž, jejíž podmínky si vyzvedlo 13 subjektů. Nabídku jako jediná podala společnost A-Sangeo. Město již má s touto firmou společnou firmu Letiště Hradec Králové, která má na starosti rozvoj areálu bývalého hradeckého vojenského letiště.