Po mnohaměsíčních opravách se její dveře včera slavnostně otevřely za přítomnosti ministra kultury Václava Jehličky a také představitelů města a kraje, primátora Otakara Divíška a hejtmana Pavla Bradíka.
„Lidé omezení příliš nepocítili. Nedělní bohoslužby byly dostupné i v průběhu oprav. Avšak kvůli prašným pracím bylo velmi náročné katedrálu na mši připravit,“ vysvětlil biskup Dominik Duka. Poznamenal, že nejvíce je pyšný na kompletní renovaci gotických oken s vitrážemi. „Odstranily se mříže a sítě, které na oknech byly upevněny proti ptákům. Tuto bariéru nahradila ochranná skla s bezpečnostními fóliemi. Díky tomuto kroku je nyní katedrála plná světla,“ pochlubil se.
I přes to není ještě s renovačními pracemi konec. „Stále zbývá dokončit velmi jemná, téměř piplavá práce na postranních oltářích. Bohužel ji nebylo možné provést v prašném prostředí. Ale chtěli bychom tuto část rekonstrukce stihnout do Velikonoc. Po jubilejním roce plném oslav se do katedrály vrátí stavební ruch, ale už pouze s drobnými zlatnickými pracemi,“ doplnil závěrem biskup Dominik Duka.