Stavba patřící ve městě khistoricky a umělecky nejhodnotnějším si letos připomíná 700let. Prezentace má turisty pozvat na oslavy, které jsou připraveny jako celoroční cyklus tématických akcí, jejichž vrcholem se stanou zářijové Slavnosti královny Elišky. Vpředchozích letech se hlavním tématem hradecké expozice staly například 140.výročí bitvy na Chlumu nebo cykloturistika ve městě. „Sedmisté výročí katedrály se také odráží vgrafickém pojetí stánku a doprovodném programu,“ uvedla Martina Erbsová zodboru kultury, sportu a cestovníhoruchu.

Expozice kraje na ploše téměř 170metrů čtverečních bude totiž představovat pomyslnou katedrálu. „Dobovou atmosféru podpoří středověká kapela Gnomus, součástí programu budou ihrané skeče sperličkami zhistorie katedrály. Mezi tím budou probíhat stímto tématem spojené vědomostní soutěže, jsou připravena ipřekvapení pro děti,“ sdělila Vlasta Kratochvílová zoddělení cestovního ruchukraje.

Na Regiontouru se představí také další turistické zajímavosti. Například Třebechovice pod Orebem se světoznámým muzeem betlémů nebo krňovickým skanzenem. „Samostatnou expozici nemáme. Jsme zastoupeni ve dvou stáncích, Orlické hory a Podorlicko iHradecko,“ řekla nám Šárka Marková zTřebechovic. Samostatně se nepředstavují ani Smiřice, proslulé zámeckou kaplí Zjevení Páně. „Sázíme hlavně na webovou prezentaci a sdělovací prostředky,“ uvedla Ladislava Reichová ze smiřické radnice.