Čtenáři Hradeckého deníku měli po několik týdnů prostřednictvím našich internetových stránek možnost rozhodovat, která pamětihodnost v okrese může být pro turisty největším lákadlem.

Souboj o prvenství ve finále svedla katedrála sv. Ducha a Třebechovické muzeum betlémů. Jejich příznivci se o průběžné první místo „tahali“ doslova hodinu co hodinu.
„Hlasuji pro katedrálu sv. Ducha,“ oznamovala i v diskusi pod anketou čtenářka Tereza Šustková. Závěr ankety však katedrála zcela ovládla a čtenáři ji s bezpečným náskokem udrželi na prvním místě. Katedrála sv. Ducha, která si připomíná 700 let, je letos objektem, na který město a region především láká turisty.

Představila se například na lednovém brněnském veletrhu Regiontour i jinde a podle Martiny Šafkové z odboru kultury hradeckého magistrátu je součástí všech propagačních materiálů města. Na katedrálu hodlá Hradec sázet i do budoucna, protože patří k jeho nejvýznamnějším památkám.
Ke své větší oblibě letos přispěla i sama katedrála, respektive její vlastník. Církevní památka je totiž, na rozdíl od minulosti, často přístupná veřejnosti. Každý čtvrtek, kromě prvního čtvrtka v měsíci, ji mohou zájemci navštívit od 15.30 do 16 hodin. Vždy první sobotu v měsíci je katedrála přístupná večer od 20 do 22 hodin a volný vstup do objektu je možný také v neděli od 14 do 17 hodin.

Od 22. května budou moci zájemci navštívit gotickou památku také při pravidelných čtvrtečních komentovaných prohlídkách při Putování historií Hradce Králové.