Vyjádření památkářů kraje a magistrátu. Tyto dva dokumenty dělí hradeckou Katovnu 
od toho, aby byla vyhlášena kulturní památkou. Ve čtvrtek to Deníku potvrdila Anna Mašátová z ministerstva kultury.

Ta na konci května rozeslala tři dopisy na adresy, odkud potřebuje ministerstvo dobrozdání - na Národní památkový ústav (NPÚ) a městské a krajské památkáře.

„Do rukou se mi již dostalo vyjádření NPÚ, to se 
k celé věci staví kladně," řekla pracovnice ministerstva s tím, že další instituce se mají ozvat do třiceti dnů. Kdy tak učiní krajský úřad, a jaké zaujme stanovisko, však zatím není zřejmé.

„Víme o činnosti ministerstva kultury ohledně Červeného dvora, ale v současnosti ještě nemáme 
k dispozici jejich požadavky. Jakmile je budeme znát, můžeme začít ve věci jednat a poskytnout ministerstvu stanovisko za Královéhradecký kraj," informoval mluvčí hejtmanství Martin Holek.

Býval tu prý kat. Teď se Červenému dvoru, jehož rodokmen 
i dobové zkazky zřejmě nenávratně zmizely ve stoupě kuklenské papírny při bourání hradecké pevnosti, blýská na lepší časy.

Rozhodnou příští dny

Podle pracovnice ministerstva kultury Anny Mašátové dělí jen dva dokumenty 
od toho, aby byla tato stavba zapsána na seznam kulturních památek.

„Teprve poté, co budu mít tato vyjádření, bude se rozhodovat, co se stavbou dále," uvedla Anna Mašátová s tím, že pokud myšlenku, se kterou na začátku letošního roku přišla hradecká Komise místní samosprávy Pražské předměstí – sever, podpoří krajští i městští památkáři, nebude nic zápisu bránit.

„Naše současné vyjádření, kdy jsme požádali o posouzení tohoto podnětu a vypracování odborného návrhu, v současné době pro stavbu nic neznamená. Důležité budou však výstupy výzev," uvedla Anna Mašátová a dodala, že po případném kladném hodnocení bude zahájeno řízení, které vyústí v prohlášení Katovny za kulturní památku. Podle pracovnice ministerstva by se pak stavba měla na seznam dostat do poloviny letních prázdnin.

Zachovejme hodnoty

„Pokud se tak skutečně stane, budeme za to jen a jen rádi. Nechceme tuto památku nechat padnout," řekl Deníku člen Komise místní samosprávy Pražské předměstí - sever Miloš Berounský, který stál za nápadem tuto legendami opředenou usedlost dostat více do povědomí lidí.

Dopis od ministerstva 
ve středu doputoval i na hradecký Odbor památkové péče.

Jeho vedoucí Jan Falta se pokusí na něj odpovědět 
v co nejkratší době. Pro posouzení si však ještě vyžádá několik dokumentů.

„Nemůžu teď předjímat, jaké stanovisko zaujmeme. Budovu jsem ještě pořádně neviděl. Musím si ji tedy projít a ještě si vyžádat nějaké podklady," řekl ve čtvrtek Deníku Jan Falta, který se již dříve k zapisování hradeckých památek vyjádřil: „Každá iniciativa, která směřuje k zachování památkových hodnot, je u nás vítána."

Vznikne muzeum?

Pokud se Katovna skutečně zapíše do seznamu kulturních památek, budou si moci její majitelé pomocí grantů snad splnit sen, který počítá s tím, že by tu do budoucna mohlo vzniknout jak muzeum hrdelního práva, tak i dobová krčma, která by jistě potěšila i zahrádkáře z přilehlé osady.

Své místo by tu prý, na malém dvoře, našli příležitostně i divadelníci či muzikanti.