Areál Hvězda na Moravském Předměstí je v dezolátním stavu. O nutnosti oprav čtenáře informoval Hradecký deník před měsícem.

„Požádali jsme Magistrát města Hradce Králové, aby zpracovali projektovou dokumentaci,“ uvedl Jaroslav Groh, předseda Komise místní samosprávy (KMS) Moravské Předměstí – jih.

Dodal, že nejhorší problém je v zrezivění konstrukce a opadaných obkladů, do kterých zatéká voda.

V první etapě proměny areálu požádala místní KMS o zrušení kašny, kterou nahradili záhonem s plastikou.

„Areál potřebuje celkovou renovaci. Nejhorší bylo opraveno, ale práce se zastavily kvůli nedostatku finančních prostředků,“ upozornil předseda Jaroslav Groh.

Vedení KMS se tento týden sešlo s primátorem města Zdeňkem Finkem. „Uznal, že areál je v dezolátním stavu, ale město má bohužel málo peněz na zrealizování všech požadavků,“ řekl předseda Jaroslav Groh.

Rekonstrukci blokuje soukromé vlastnictví

Problematické je také vlastnictví objektu. Většina budov je v rukou soukromých majitelů. Města jsou pouze přístupové cesty, schodiště a vstupní portály. Útvar hlavního architekta vypracoval kompletní studii celého areálu včetně revitalizace zeleně.

„Budeme pokračovat v úpravách našeho majetku. Situace je bohužel složitá, protože ne vše je v rukou města. Investovali jsme do Hvězdy za tři roky již zhruba tři miliony korun. Další milion chystáme vložit do oprav,“ vysvětlil Hradeckému deníku Martin Soukup, náměstek primátora pro správu majetku a městské organizace.

Dodal, že město zajistí, aby byl areál funkční a hlavně bezpečný. Rekonstrukce by mohla začít již v letních měsících.

„Bohužel se prodaly pouze komerční prostory a zbytek dostaly Technické služby města Hradce Králové jako danajský dar. Nicméně trváme na tom, aby se připravila kompletní dokumentace a prostor se zmodernizoval,“ zakončil předseda Jaroslav Groh.