Ve čtvrtek se na magistrátu budou otevírat obálky, které přišly do výběrového řízení na prostory, které obývalo Civitas per Populi (CPP). Doba pro zasílání nabídek na pronájem prostoru byla do 15. dubna. Sdružení CPP vypověděla hradecká radnice v březnu nájem.

„V této době dorazily dvě obálky s nabídkami. Jedna je označena, druhá nemá číslo záměru, jen adresu. Z druhé obálky tedy není možné určit, o který konkrétní prostor se jedná, což bude zřejmé až po otevření obálek, které se koná ve čtvrtek od 13 hodin,“ řekla tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Manažer projektů CPP Michael Pondělíček prohlásil, že se sdružení do výběrového řízení rovněž přihlásilo. Pondělíčkovi vadí fakt, že magistrát se nezachoval příliš korektně a CPP se jako celek cítí poškozeno. I když nájem za cenu se ani zdaleka nepřibližoval tržní hodnotě, tak nabízené místo vyžadovalo další investice a náklady. Prostory, které jsou situovány na adrese Střelecká 748 město dostatečně nezateplilo, takže sdružení mělo, mimo jiné, velké režijní náklady. „Abychom prostory zvelebili, museli jsme investovat 275000 korun za práci, projekty a úpravy.

Smluvně to ošetřené nemáme, pouze ústní dohodou o rekonstrukci. Peníze chceme vymáhat proto, abychom se mohli případně přestěhovat do nových prostorů. Kapitolou je tu vytápění. Když jsme měli výstavu, museli jsme pořád temperovat, aby nedošlo k poškození vystavovaných děl,“ doplnil Pondělíček. Zástupci CPP si zkoušeli udělat i vlastní průzkum, kolik lidí touto lokalitou za den prochází, a došli k názoru, že třeba klasická prodejna by se v takovém místě a za stávajících technických podmínek v interiéru uživit ani nemohla s ohledem na prvotní nutnou a objemnou investici. Město nabídlo sdružení prostor po společnosti 100mega. Ten ale není pro výstavy odpovídající.

„Pokud se nedomluvíme s městem na úhradě vložené investice, přijde soudní spor,“ uzavřel Pondělíček. Město loni vypsalo výběrové řízení. Na nabídku reagovalo pouze sdružení CPP, jež nabídlo 25 Kč za metr čtvereční. Radnice následně prostory pronajala. Ve lhůtě dorazily tři připomínky, které cenu zpochybnily a žádaly nové výběrové řízení.

Nové vedení města při prověřování smluv zjistilo, že jedna z došlých připomínek splňuje znaky cenové nabídky, a proto se rozhodlo vypovědět sdružení CPP smlouvu. Opozice tvrdí, že městu vznikla tímto pronájmem škoda v řádech stovek tisíc korun.