V sobotu dopoledne se před restaurací Hrázka v Hradci Králové začali houfovat cyklisté. Ze všech sršela dobrá nálada a radost, že se mohou účastnit v pořadí již devátého klání s názvem Otevírání hospůdek. Na startu se sešlo několik set příznivců akce. Trasa byla dlouhá padesát pět kilometrů a kořením zastávek se stala právě návštěva různých šenků.

Cyklojízda měla nesporně i společenský charakter. Sešli se tu lidé, kteří na sebe v průběhu roku, pro samou práci, ani nemají čas. Vyjíždělo se na čemkoli, od profesionálních kol s moderními doplňky, jejichž majitelé na sobě měli prvotřídní trikoty, až po archivní kola po prapředcích. „Této akce se účastním již po čtvrté. Výlet má za cíl, aby se lidé, kteří se neviděli celou zimu, sešli. Dalším aspektem je, protože včera byla oficiálně zahájena turistická sezona na Hradecku, aby výletníci pomyslně otevřeli cyklostezky, které tu jsou. A v neposlední řadě také zjistit novinky v restauračních podnicích na trase,“ řekla účastnice cyklo jízdy Eva Ženíšková.

Na plácek před restaurací Hrázka přijížděli lidé již od devíti hodin.Vyjíždět se mělo o půl desáté. Start se nakonec malinko posunul, ale i tak si organizátoři cyklo výletu na přílišné oficiality nepotrpěli. Důležité bylo setkat se. „Letos se tu koná devátý ročník. Účast odhaduji na 450 lidí,“ uzavřel pořadatel výletu Jiří Hejtmánek.