Důvodem jsou spory mezi obcí a developerem Alba Invest, který od soukromníků vykoupil pozemky, zastavěl je rodinnými domy, vybudoval pozemní komunikace, osvětlení a další infrastrukturu. Nyní chce Alba Invest převést veřejné osvětlení i komunikace na obec Vysoká nad Labem.

„Na většinu plochy máme s developerem uzavřenou plánovací smlouvu, kde se obec zavázala, že převezme síť infrastruktury. Jsou v ní podmínky, jako například, že dílo musí být zkolaudované a bez závad. Myslíme si, že komunikace má vážné vady. Samozřejmě si vše převezmeme, ale za určených podmínek a jako celek. Nabídli nám předání jen osvětlení, které je ale součástí komunikace, a neumím si představit převzetí jen jednoho fragmentu,“ řekl starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák. Podle starosty jsou silnice užší, než měly být, a také chybí chodníky.

„Obec smlouvy zmařila. Po právní stránce jsou neplatné až na jeden bod, kterým je komunikace na západním svahu. Obec nás podle smlouvy měla vyzvat k předání věcí, kromě pozemní komunikace, v loňském roce. Veškeré normy pro stavbu splňujeme,“ uvedl jednatel společnosti Alba Invest Aleš Jirout.

Ve smlouvě, kterou Deníku poskytl k nahlédnutí, je podmínka, že při předání musí být hotovo 80 procent rodinných domů. „Po proběhlém zastupitelstvu nám oznámili, že dokončeno má být 90 procent. V televizi mávají smlouvou, která je v podstatě neplatná. Oni ji sami sabotují a neplní termíny. Z naší strany je vše připravené k předání,“ dodal Aleš Jirout.

Provozování veřejného osvětlení soukromý subjekt stojí zhruba 150 tisíc korun ročně. Nerozsvícením osvětlení Alba Invest neporušuje žádný zákon ani vyhlášku. „Už se nám dokonce ozval kupec, který by osvětlení odkoupil,“ zakončil Aleš Jirout.
Spor se ale nejvíce dotýká lidí žijících v lokalitě. „Brzo se stmívá, takže situaci zvládáme špatně. Bojíme se, aby nám neukradli kola nebo automobil. Nevíme, kdo se tu může potulovat. Slíbili nám, že tu bude zvýšená kontrola od policie a nikoho jsme tu zatím neviděli,“ řekla Deníku Martina Hrdličková, která zde žije.

Pokud se strany nedohodnou, může se stát, že v zimě se nebude nejen svítit, ale silnice budou také zasypané sněhem. Vyřešit by se vše mohlo příští středu, kdy budou na veřejném shromáždění jednat zástupci všech stran.