Blíží se čas, kdy děti z hradeckých škol můžou vyjet na hory a strávit tam příjemný týden. Ačkoli je doba ekonomicky složitá, zájem o lyžařské kurzy ani ze strany rodičů, kteří „lyžák“ financují, na většině škol neupadá, i když někde je odliv znát. „Menší zájem přičítám skutečnosti, že rodiče dětí mají ve složité době mnohem méně peněz. Možná jsou i děti línější, ale těžko říct,“ uvedla ředitelka hradecké základní školy na třídě SNP Miluška Karásková, která zároveň přiznala, že ve škole fond na finanční příspěvky, z něhož by šel dětem příspěvek na „lyžák“, nemají.

Škola však disponuje fondem, z něhož zakoupili vybavení na běžky. Se svými žáky pak učitelé jezdí do Krkonoš nebo na Šerlišský mlýn. „Žáky vyučují na kurzech kantoři z naší školy, kteří za sebou mají potřebné kurzy a oprávnění pro vedení obdobných kurzů,“ řekla Karásková.

Hradecká základní škola Sion J. A. Komenského si zrovna užívá pobyt v Peci pod Sněžkou. „Jsme menší škola, proto u nás jezdí společně žáci od 1. do 9. třídy. Letos vyjelo přibližně 90 žáků.Týdenní pobyt na horách stojí rodiče 2200 korun. Minulý rok se platilo více. Šlo o částku 2500 korun, protože žáci přijížděli do Hradce o den později, v sobotu,“ řekla tisková mluvčí hradecké základní školy Sion J. A. Komenského Kateřina Hegerová.

Týden, který je plný dobrodružství

O lyžařský kurz je v Sionu velký zájem. „Nejezdí jen pár žáků, a to z finančních důvodů nebo proto, že si to jejich rodiče nepřejí,“ přiblížila Hegerová.

Škola navíc může rodičům, u nichž je doložitelné, že na lyžařský výcvik dítěte nemají peníze, poskytnout příspěvek. „Školáci se vždy vracejí z kurzu nadšení, protože jejich pobyt mimo jiné obsahuje i fiktivní celotýdenní příběh plný dobrodružství. Obvykle by na horách zůstali alespoň o týden déle,“ dodala Kateřina Hegerová. Žáci z hradeckého Gymnázia Boženy Němcové mohou využít dva typy lyžařských zájezdů: do Krkonoš nebo do Alp. „Naši žáci mají o kurzy stálý zájem. Pokud někdo nejede, tak spíše ze zdravotních důvodů. Kurz je sice součástí výuky, avšak pokud někdo nechce jet, nutit ho samozřejmě nemůžeme,“ prohlásil ředitel Gymnázia Boženy Němcové Jan Štěrba. Je zřejmé, že lyžařský kurz se u žáků základních a středních škol stále těší oblibě. „Na lyžák letos určitě pojedu. Nenechala bych si tu příležitost ujít. Sice nejsem příliš zdatná lyžařka, ale od toho máme své instruktory, aby nás něco naučili. Myslím si, že kdo si týden na horách odepře, dělá velkou chybu,“ ozřejmila hradecká studentka střední školy, která si přála zůstat v anonymitě.