„Shodli jsme se na tom, aby naši zástupci v celostátním výboru a v celostátní konferenci předložili a svým hlasováním podpořili návrh, že neshledali žádné důvody pro odvolání jakéhokoliv ministra z KDU–ČSL v koaliční vládě Mirka Topolánka,“ uvedl předseda lidovců v kraji Jiří Hanuš. Dodal, že krajský výbor zároveň pověřil předsedu Jiřího Čunka, aby s tím seznámil ministerského předsedu Mirka Topolánka.

Hradecký okresní výbor KDU–ČSL žádné prohlášení k tomuto tématu zatím nevydal a situací se podle svého předsedy Petra Stejskala bude zabývat příští týden. Očekává však, že také lidovci v okrese budou mít podobný názor. „Já osobně se domnívám, že uvažovaná rekonstrukce vlády Mirka Topolánka je reakcí na prohrané krajské a senátní volby a nevidím důvod, proč by se toho měla KDU–ČSL zúčastnit,“ myslí si Petr Stejskal.

Významný člen lidové strany z Hradecka, Miroslav Uchytil, považuje dohady, zda má z vlády odejít Čunek nebo Kalousek za hloupé. „U voličů si tím rozhodně nepolepšíme,“ tvrdí. Řekl, že stojí za rozhodnutím krajské organizace, tedy neodvolávat lidovecké ministry. „Miroslav Kalousek je nejlepším ministrem ve vládě a dobrou práci odvádí i Jiří Čunek, který dohání manko v čerpání evropských peněz,“ prohlásil Miroslav Uchytil.

Člen okresního výboru Stanislav Javůrek má blíže k předsedovi strany Jiřímu Čunkovi, protože Miroslav Kalousek se podle něho nechová jako politik KDU–ČSL. „Lidovci musí nabídnout nějakou alternativu pro venkov, a to Miroslav Kalousek nenaplňuje,“ uvedl.