Bojové umění starých samurajů, takzvané kendó, mohli v podání těch nejlepších z celé České republiky zhlédnout návštěvníci sportovní haly střední průmyslové školy stavební. Šestnáct nejlepších vyznavačů tradičního japonského bojového umění taseného meče se utkalo o titul mistra.

„Kendó neboli japonský šerm má v České republice dvacetiletou tradici. V Hradci Králové pak o pouhých pět let méně,“ uvedl Pavel Štěpán, ředitel Národního poháru kendó a také sekretář pořádajícího hradeckého klubu Nozomi Dojo.

Právě pořadí v Národním poháru ke konci každého roku určí, kdo se utká o nejvyšší titul v republice. Postupuje vždy osm nejlepších z kategorie žen a osm ze smíšené kategorie.

„V současné době je u nás registrováno zhruba tři sta padesát kendistů,“ dodal Štěpán. Kendó však není jen o fyzické zdatnosti. „Je to také životní styl. Člověk se začne v mnoha situacích chovat jinak. Já jsem rozhodně klidnější a dívám se na svět trochu jinýma očima než dřív,“ říká čtyřiadvacetiletá Pavla Štěpánová z hradeckého klubu, která se stala mistryní České republiky.

V kategorii smíšené pak vyhrál Martin Fritz, také z hradeckého klubu Nozomi Dojo.

Umění starých samurajů, při němž jsou bojovníci oblečeni do tmavého kabátce, skládané kalhotové suknice a na hlavě i těle mají zvláštní chrániče, spočívá v rychlosti, obratnosti, bystrosti a taktice.

„Kupříkladu v Japonsku provozují kendó i osmdesátiletí pánové, kteří jsou velmi cenění pro své znalosti a zkušenosti. U nás je nejstarším kendistům kolem šedesáti let,“ poznamenal Pavel Štěpán.

S šermem s bambusovými či dřevěnými meči začínají už děti od šesti let, avšak málokteré u tohoto sportu vydrží až do dospělosti.

POMŮCKY BOJOVNÍKA KENDÓ

Kendogi – kabátec
Hakama – kalhotová suknice
Taré – chránič kyčlí
Dó – chránič břicha a hrudníku
Koté – rukavice
Men – chránič hlavy
Šinaj – bambusový meč
Bokken – dřevěný meč
Video připravujeme, kvůli technickým obtížím bude umístěno v úterý ráno.