S přicházejícím létem je vidět stále více míst na těle, kde mají lidé namalovaná tetování. Jedním ze zkušených tatérů je také Kamil Beneš alias Beny, který v Hradci Králové provozuje svoje umělecké tetovací studio.

„Začal jsem malovat v dětství, protože můj děda byl akademický malíř. Když jsem pozoroval, v jakém prostředí žijí umělci, říkal jsem si ale, že malovat vlastně nechci,“ vzpomíná s úsměvem Beny. Kamil Beneš si prošel lidovou školou, pak i vojnou, kde poprvé viděl, jak se tetuje. Od roku 2000 má živnostenský list a jeho koníček ho živí.

„Rozumnější je dát si ´kérku´ přes zimu, protože sluníčko léčí a nepatrně vytahuje pigment z kůže,“ radí Beneš. Krásný obrázek na svém těle ale stojí hlavně psychickou odvahu. „Záleží na místu a citlivosti jednotlivce. Někoho tetování nebolí vůbec, holky se dokonce smějí, že je to v tříslech lechtá,“ vyvrací tatér mýtus bolesti. „Tetování se nedá pořádně zbavit.

V Praze sice mají laser na odstranění. Ten ale není dokonalý,“ dodává. Poslední květnový víkend se do Prahy sjeli nejlepší umělci z celého světa na 9. mezinárodním Tattoo Convetion.

Kamil Beneš si odvezl první místo za japonského kapra s dámským okem i s řasami, vytetovaný od kolena až po prsty u nohou. Další pomyslnou zlatou medaili dostal za obrázek černobílé Mexikánky. Navíc se ještě umístil na třetím místě v individuální kategorii a ve velkém tetování.

Jan Pruška