Na silnici první třídy číslo 35 vjely traktory ozdobené transparenty a národními vlajkami u Všestar. Odtud kolona zemědělské techniky naředěná osobními auty a kamiony jela na kruhový objezd v hradeckých Plotištích. Jenom otočení kolony trvalo na kruháku u ČKD čtvrt hodiny. Hned u Hradce se vytvořila směrem na Hořice víc než kilometrová fronta, která pomalu rostla.

Do protestu se zapojilo kolem 25 subjektů, od menších farmářů až po střední podniky. Například ze Mžan, Všestar, hradeckých Plotišť, Dlouhých Dvorů, Lhoty pod Libčany, nebo Chlumce nad Cidlinou. „Pojedeme rychlostí kolem 30 až 35 kilometrů za hodinu. Nechceme blokovat dopravu pro záchranné složky, budeme udržovat rozestupy, ale chceme upozornit na naši tíživou situaci,“ vysvětlil Deníku koordinátor protestu na Hradecku Luděk Homoláč a šéf Zemědělské akciové společnosti Mžany.

Od Hradce Králové vyrazilo na protest 9 traktorů a jeden manipulátor.
Hradecká troška do pražského mlýna. Do metropole ráno vyjela desítka strojů

Ten připomíná, že zemědělce trápí propad cen zemědělských komodit, které jsou podle něj na hranici 90. let. Dál pak unijní byrokracie a opatření spojená s Green Dealem: „Vede k omezování produkce potravin. Musíme například ročně nechat ladem čtyři procenta našich pozemků, ze kterých nemáme tržby.“

S kolonami pomalu jedoucích traktorů musí počítat řidiči na Hradecku také na I/11 z Blešna směrem na Kostelec na Orlicí. Zemědělci protestují v celé zemi, ale také ve střední Evropě a v Pobaltí.

Nepřehlédněte: Rekordní částka. Podívejte se, které silnice letos opraví Královéhradecký kraj

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth