O víkendu se ve sportovní hale v Třebši uskuteční první mezinárodní turnaj v kin - ballu, který je určen žákům středních a základních škol. Sportovní klání začíná po oba dny od desáté hodiny a skončí v pět hodin odpoledne. „Máme přihlášeno přibližně sto účastníků. Přijedou i zahraniční hosté, a to ze Slovenska a z Belgie,” prohlásil předseda Českého svazu kin - ballu Martin Paur. V sobotu budou soutěžit žáci základních škol a v neděli středoškoláci.

Spojit v Česku nový sport s původní olympijskou myšlenkou se podařilo Kanaďanům. V zemi vznikla pohybová aktivita s názvem kin - ball. Rychle se, díky své nenáročnosti na hrací zázemí a vlastní filozofii, rozšířila po celém světě.Sport vznikl v Kanadě na konci osmdesátých let minulého století. „Poprvé jsem to viděl ve Francii. Jedná se o relativně mladý sport, a přesto se v tomto sportovním odvětví již koná mistrovství světa,” řekl Paur. Hra se brzy stala oblíbenou, protože podporuje pohybovou aktivitu, myšlenku fair play, ale i kolektivního ducha. „Například fotbal i hokej má své sólisty, své primadony, na které ostatní spoluhráči hrají. Soupeřící mužstvo zase nasazuje, doslova obětuje některé hráče, aby bránili ve hře těmto sólistům. Pro mnohé hráče tak kolektivní sportovní hry představují, namísto uvolnění napětí, jenom další stresující událost,” zdůrazni Paur. Právě podobné tendence jsou v kin - ballu vyloučené. Hra je přímo závislá na spolupráci všech členů týmu. „ Kin-ball ze své podstaty vylučuje vyhraněný individualismus, hru na jednoho hráče nebo hru na potlačení jednoho hráče nebo týmu. V pravidlech jsou ustanovení, která brání potlačování individuality.

Nezáleží na tělesné stavbě, jak je kdo malý, velký, tlustý nebo hubený. V týmu se uplatní hráči, kteří by mohli hrát basketbal, ale stejně tak i hráči menší postavy. Kin-ball je především založen na spolupráci všech hráčů,” upřesnil Paur. Principem hry je podle pravidel fair play. „Zároveň může být kin-ball vynikající přípravou pro ostatní sporty. Podle výzkumu Univerzity v Alabamě je každý člen týmu v pohybu nejméně 72 procent herního času, což je daleko nejvíc ze všech kolektivních her,” uzavřel Martin Paur.

Pravidla nové aktivity kin-ball:

- Hra nevyžaduje dlouhé školení - po deseti minutovém představení si lze zahrát
- Jednoduché vybavení - začít hrát je možné pouze s míčem a rozlišovacími dresy
- Hra je vhodná pro terapii, rehabilitaci, fitness, pro školy i sportovní kluby
- Kin-ball ze své podstaty nezvýhodňuje žádnou sociální skupinu
- Nelze získat výhodu na základě tělesné stavby hráče
- Pozice všech hráčů na hřišti je na stejné úrovni
- Kin-ball je ideální integrační hra pro sportovce s handicapem
- Zdi, podlaha, strop a jakýkoliv pevný objekt v tělocvičně jsou hranicemi hřiště. Velikost hřiště se může lišit v závislosti na rozměrech
tělocvičny, ale nesmí být větší než 21,4 metru krát 21,4 metru
- Míč používaný při kin-ballu musí být značkový míč OMNIKIN, který má 1,22 metru v průměru a musí být uznán jako oficiální míč Mezinárodní Kin-Ballové Federace
- Každý tým je tvořen nejméně čtyřmi a nejvíce osmi hráči, hlavním trenérem, jeho asistentem a instruktorem. Na hřišti musí být po
celou dobu čtyři hráči z každého týmu.
- Hra kin-ball se skládá ze sedmi period, z nichž každá trvá 7 minut (čas se může lišit pro mladší hráče nebo neoficiální hru).
- Úderu do míče vždy musí předcházet slovo „OMNIKIN“, poté musí být vyslovena barva týmu, který má míč zpracovat (např. OMNIKIN, černá).