Přestavba bývalého Kina mladých rozdělila Malšovice. Část obyvatel jindy klidné čtvrti nyní bojuje za rekonstrukci objektu. Na petici zejména starších lidí z okolí budovy odpověděli antipeticí.
„Je to taková hradecká specialita. Je to podobné jako při rekonstrukci Malého náměstí, kde se jedno sdružení postavilo proti pokácení stromů a další přišlo s opačným názorem,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.
Hradečtí zastupitelé včera oba protesty vzali bez větších debat na vědomí.
„Chápu obavy lidí z velké koncentrace návštěvníků centra, ale ten objekt bude sloužit i jim. Provozovatel, Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, připravuje kulturní program pro všechny věkové kategorie,“ řekl Soukup.
Starší obyvatelé Malšovic se obávají především hluku, horšího výhledu kvůli nástavbě budovy, argumentují například také snížením hodnoty jejich bytů.
„Dokud tady bylo kino, tak byl klid. Před časem se tu ale začali scházet mladí lidé z nějaké taneční skupiny a začaly problémy. Trvá to už několik let,“ řekl organizátor protestů Ladislav Bohdanecký.
Přestavba Centra mladých, která má stát 18 milionů korun, by měla začít v příštím roce. Hradecká radnice už čeká pouze na stavební povolení.
Rekonstrukce přinese podle Soukupa větší počet zkušeben. „Dojde k přístavbě dalšího sálu. S jedním nemá centrum možnost rozvoje. Nedaly by se tam kombinovat různé akce,“ míní náměstek hradeckého primátora.
Podle úředníků jsou obavy lidí zbytečné. „Celý objekt dostane kvalitní izolaci. Navíc dojde ke snížení počtu oken, takže ven nebude slyšet nic. Problém může nastat, když děti vyjdou na ulici, ale stále je to lepší, než kdyby se poflakovaly někde po sídlišti,“ uvedl mluvčí magistrátu Václav Svoboda.