Luxusní zvuk a také perfektní obraz doplněný o možnost trojrozměrného promítání si již zanedlouho budou moci vychutnat návštěvníci Artkina Centrál.
Po loňské instalaci nové technologie ozvučení v kvalitě Dolby Digital EX, jež přišla na téměř tři miliony korun, se kino letos chystá projekt digitalizace dotáhnout do konce.

Zařadil by se tak ke dvěma doposud plně digitálním kinům v České republice a stalo by se prvním biografem s 3D technologií v okrese.

„Nyní nám zbývá instalace digitálního projektoru s diskovým polem pro archivaci filmů v digitální podobě,“ vysvětlil ředitel kina Leoš Kučera. Pořídit projektor však není zase tak úplně jednoduchá záležitost. Vzhledem k tomu, že kino Centrál není žádný troškař, hodlá pořídit jednu z nejdokonalejších technologií obrazu, jaká je na trhu k dispozici.

Má to však jeden háček. Zkombinovat tuto technologii s trojrozměrnou projekcí, kterou chce Centrál rozjet už v polovině roku, by představovalo vyčlenění samostatného sálu.

„Naštěstí už jsme tuto komplikaci s výrobcem technologie vyřešili. Neměl by tedy být problém skloubit obě věci v jednom sále,“ dodal ředitel.
Centrál by díky digitalizaci měl dosáhnout také na možnost vysílat filmové novinky v mnohem kratším čase po premiéře než dnes. Prodleva by se mohla podle odhadů Kučery zkrátit až o dva nebo tři týdny. Tím by se kino stalo ještě více konkurenceschopné hradeckému multikinu Cinestar.

První trojrozměrný snímek v dokonalé kvalitě uvidí diváci Centrálu nejpozději na podzim. „Rádi bychom provoz zahájili už v červenci, ale stále čekáme na dotaci od ministerstva kultury, která by měla pokrýt polovinu potřebných nákladů. Zatím výsledky grantového řízení nebyly zveřejněny, ale věříme, že budeme úspěšní,“ říká Kučera.

Co bude prvním filmem v trojrozměrné kvalitě, není zatím jisté, ale jednou z myšlenek je kupříkladu film o hudební skupině U2.

Náklady na projekt digitalizace

* Největší „lahůdka“, která kino Centrál v letošním roce čeká, přijde celkem na sedm milionů korun. Digitalizace projekce a zprovoznění trojrozměrného promítání hodlá kino stihnout nejpozději do podzimu. Pořídit brýle s čipem, digitální projektor, nové speciální plátno a další drobnější úpravy přijde zhruba na čtyři miliony. Loni dokončené ozvučení spolklo téměř tři miliony.

* Město Hradec Králové již přispělo „do mlýna“ částkou 1,48 milionu korun, která byla použita na loňské ozvučení. V letošním rozpočtu vyhradilo na digitalizaci obrazu 1,85 milionu.

* „Kino Centrál si vedle multiiplexu i v konkurenci dalších kin v republice vede velmi dobře. Neobejde se však bez nových technologií. Z městského rozpočtu jsou již peníze na dokončení digitalizace vyhrazeny. Navíc kino každý rok dostává 650 tisíc na provoz,“ dodal náměstek primátora Martin Soukup.

Jednotlivé částky vynaložené na kompletní digitalizaci:

ozvučení – 2,8 milionu, z toho město přispělo 1,48 milionu
projekce – 4 miliony, z toho z městské pokladny 1,85 milionu