Královéhradecký kinožurnál je v poslední dnech terčem kritiky. Pozornost se stáčí především na cenu, kterou radnice platí hradeckému multikinu CineStar. To jedním ze dvou celosezónních  kin, kde se reklamní spoty týkající se podpory kulturního života a jeho rozvoje ve východočeské metropoli pravidelně vysílají.

Za tuto reklamu doposud město multikinu Cinestar platilo přes jeden milion korun ročně. Právě tato velká finanční částka byla trnem v oku kritikům, kteří poukazovali na její zbytečnost a nevyváženost. Ostatně na novou sezónu multikino požadovalo ještě vyšší sumu peněz, konkrétně jeden a půl milionů korun.

Kino Bio Central pak například vysílalo kinožurnál zdarma. Částka, kterou Hradec dále vynakládal na výrobu filmové propagace byla ve srovnání s platbou za její roční vysílání naprosto zanedbatelná. Koncem léta vedení města vypsalo nové výběrové řízení, které zahrnovalo zhotovitele spotů. V souvislosti s tím, že Cinestar na další promítací sezónu požaduje částku za promítání o téměř dalšího půl milionu korun vyšší, bylo řízení zrušeno a budoucnost kinožurnálu je tak nejistá.

Kinožurnál možná skončí

Osud královéhradeckého kinožurnálu, jenž propaguje kulturní aktivity města již osm let v místních kinech, je nejistý.

Stojí za tím především fakt, že jeho výroba, respektive financování promítání kinožurnálu v multikině CineStar, přišlo městkou kasu na nemalé peníze. Roční propagace na plátnech multikina stála přes jeden milion korun. Od další sezóny, tedy 2017 až 2018, se pak poplatky za promítání měly výrazně zvednout o další sta tisíce korun.

Především to byl hlavní důvod, proč bylo zrušeno současné výběrové řízení na novou sezónu.

Bez koncepce

„Na základě uchazečů jsme zjistili, že multikino CineStar zvýšilo cenu. Proto bylo iniciováno zrušení tohoto řízení. Následně o tom rozhodla rada," uvedl zastupitel Pavel Marek. Hradecký kinožurnál v současné chvíli nepokračuje a čeká se na další postup, který zástupci města zvolí. „Inicioval jsem diskuzi o celkové mediální koncepci. Obecně si myslím, že kinožurnál nemá ucelenou koncepci. V každém případě se tím bude dál zabývat i zastupitelstvo," dodal Marek.

Podstatné je prý to, aby se celá situace podrobně a především odborně popsala a vzaly se v úvahu všechny možnosti řešení.

Možné varianty

Budoucnost kinožurnálu může tedy vypadat následovně. Nejpravděpodobnější je varianta, že bude pokračovat, nicméně zcela jiným způsobem. A jeho podoba, kterou návštěvníci hradeckých kin dobře znají, skončí. V poslední řadě mohou jednání o jeho budoucnosti přinést i variantu, že kinožurnál nebude pokračovat dál vůbec a s plátny místních kin se rozloučí.

Co je kinožurnál
- Hradecký kinožurnál je filmový čtrnáctideník, kterým vedení města propaguje kulturní a další rozvoj v Hradci Králové.
- Pravidelně je vysílán již osm let před filmovými projekcemi v multikině CineStar či v artovém kině Bio Central.
- Kinožurnál má za cíl přinášet pravidelné informace o dění ve městě na poli kultury, sociálních věcí i rozvoje města či pozvánky na  kulturní akce a podobně.