Opadaná omítka, popraskané zdivo, zašlý kámen – takovými „ozdobami" se už pár let pyšni státem chráněné kiosky z počátku 20. století na Pražském mostě v centru Hradce. Město se rozhodlo dřívější půvab dvou z nich na pravém břehu obnovit a z rozpočtu letos na restaurátorské práce vyčlenilo skoro 2 a půl milionu. Další víc jak milion pak získalo od ministerstva kultury.

Jenže z velkých plánů radnice už letos nebude nic. „Vypsali jsme výběrové řízení, do kterého se ovšem bohužel přihlásila pouze jedna firma. Navíc neprokázala certifikát na obnovu a rekonstrukci památek, tudíž jsme plánovanou rekonstrukci museli zrušit," potvrdila náměstkyně primátora Romana Lišková. Město tak víc jak milionovou dotaci bude muset vrátit ministerstvu a čekat na vypsání další. Kdy k tomu dojde, se zatím neví. „Naštěstí v této oblasti se dotace vypisují poměrně často, takže hned jak bude nová dotace aktuální, tak se o ni přihlásíme. Letos jsme ale o ni už přišli," říká Lišková.

Nenašla se firma

Malý zájem o opravy dvou památkově chráněných kiosků u Labe si město vysvětluje obecnou nechutí firem podobné zakázky provádět: „Pro firmy nejsou obecně historické objekty příliš lukrativní. Jelikož jde o památky, musíme je vést k určitým, předem daným postupům, aby ta památka zůstala památkou," vysvětluje náměstkyně primátora Romana Lišková.

Originální Kotěrova dokumentace

Na kioscích bude restaurátorských prací potřeba dost, památkáři počítají s výměnou oken a dveří za repliky, a také s obnovou omítek a kamenických prvků. „Postupná obnova kiosků bude prováděna na základě originální dokumentace úpravy obou předmostí u nového mostu v Hradci Králové na nábřeží císaře Františka Josefa a Eliščině nábřeží, podepsané architektem Janem Kotěrou v květnu 1910. Ta je je uložená ve sbírce architektury Národního technického muzea. Dále bude rekonstrukce prováděna na podkladě závěrů restaurátorských průzkumů," dodal Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče magistrátu.

Postupná obnova historických „domečků" na nábřeží v centru města se tak odsouvá ne neurčito. Město bude znovu zkoušet štěstí s firmami nejdříve příští rok, kdy ministerstvo kultury vypíše další dotaci z programu Regenerace.