Šéfovat Národnímu hřebčínu v Kladrubech nad Labem? To je zřejmě zakletá funkce. Mohl se o tom nyní přesvědčit Jaroslav Dražan, který stál v čele proslaveného chovatelského zařízení necelých osm měsíců. Nyní jej narychlo odvolal ministr zemědělství. Také dva Dražanovi předchůdci neodešli sami o své vůli.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta odvolal v pátek ředitele Národního hřebčína Jaroslava Dražana. Ten se stal ředitelem v dubnu letošního roku a jeho důležitým úkolem bylo mimo jiné zajistit transfer evropských peněz z Integrovaného operačního programu. Hřebčín měl usilovat o tři sta milionů korun na revitalizaci, rekonstrukci a obnovu této národní kulturní památky.

Podání žádosti a transformace hřebčína na takovou právní formu, která by umožňovala čerpání evropských dotací, ale neprobíhalo hladce. Hřebčín sice stačil doslova v posledních minutách podat žádost, ale ministerstvo kultury projekt hřebčína vyřadilo. To je také jeden z důvodů, proč byl podle ministerstva ředitel Dražan odvolán.

„Hlavním důvodem odvolání je špatná komunikace se zakladatelem a prezentace osobních názorů, které nevycházejí ze záměru a zájmů České republiky a ministerstva zemědělství. K odvolání přispělo také pochybení při podání žádosti hřebčína o dotaci z Integrovaného operačního programu, kvůli němuž došlo k vyřazení žádosti z operačního programu,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

„Pochybení jsem žádné neudělal. Proč mne odvolali, celkem nechápu,“ reagoval na své odvolání Jaroslav Dražan. Za to, že hřebčín vypadl se svou žádostí, podle něj může firma, která projekt zpracovávala. „Takzvaná nekomunikace je to, že jsem nechtěl nechat zlikvidovat státní podnik. To přiznávám. Jestli jim to vadí, tak je to asi opravdu moje chyba,“ usmál se hořce Jaroslav Dražan.
Souhlasí s názorem, že místo ředitele Národního hřebčína je hodně sledované.

Ministerští úředníci hlídají tok peněz do svých kapes a kdo jim trošku začne šlapat na prsty, tak ho zlikvidují. Vím, proč to takhle naostro říkám. Hřebčín nemá peníze a vzápětí se tam za audity a různé služby různých externích firem dalo letos čtyři a půl milionu. Je to normální?“
Původně ministerstvo chtělo vybrat nového ředitele v polovině prosince. Stalo se tak ale již včera (úterý 1. 12. pozn. red). K prvnímu prosinci je tedy ředitelem Jan Höck. Ministr jmenoval i ředitele státní příspěvkové organizace Národní hřebčín Kladruby nad Labem, jímž se stal Antonín Němec. „Stěžejním úkolem nového vedení bude převedení kladrubského hřebčína ze současné právní formy státního podniku na příspěvkovou organizaci a opětovné zpracování žádosti o dotaci z Integrovaného operačního programu tak, aby bylo možné čerpat evropské prostředky na revitalizaci hřebčína v co nejkratším termínu,“ řekl Petr Vorlíček.

„V nejbližší době se nastartuje v hřebčíně ministerský audit, který má za cíl zmapovat momentální kondici této organizace, kterou je nutné znát před jeho převodem na příspěvkovou organizaci. Ministr zemědělství zvolil variantu jmenovat nové vedení před výběrovým řízením, protože situace, která v hřebčíně nastala, vyžaduje rychlé řešení,“ dodal tiskový mluvčí ministerstva zemědělství.