Zhruba před tři čtvrtě rokem zaslal ministr kultury Václav Jehlička do Paříže dopis s žádostí, aby byl Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zapsán na seznam památek UNESCO. Jak si česká žádost stojí, ministr zatím neví. Pokud by uspěla, nebyl by podle Jehličky problém skloubit památku s běžným provozem tohoto chovatelského zařízení

Čekají na verdikt

„Nyní probíhá dlouhý proces posuzování, a jen tak to nebude. Záleží to už na UNESCO a ne na nás, ale z naší strany jsme udělali všechno pro to, aby Kladruby na tomto prestižním seznamu byly,“ nechal se slyšet ministr kultury Václav Jehlička, který minulý pátek navštívil Pardubický kraj.
 
Česká republika ve svém posledním návrhu pro UNESCO podle ministra uvedla nejen Kladruby, ale i další památky. „Můžeme zapisovat jednu památku ročně. V posledních letech bohužel Česká republika nebyla úspěšná. Loni jsme navrhovali papírnu ve Velkých Losinách, předtím Slavonice a Třeboňsko. Česká republika stáhla tyto nominace, protože hrozilo zamítnutí. Nyní musíme přijmout jinou politiku,“ přiblížil zákulisí Jehlička.
 
Pokud by se Kladruby do seznamu památek UNESCO dostaly, určitě by to zasáhlo do běžného chodu hřebčína.
 
U každé památky zapsané na seznam UNESCO významně stoupla návštěvnost. Národnímu hřebčínu však chybí potřebné zázemí pro návštěvníky. Přitom se Kladruby podle ministrova názoru jednoznačně do budoucna stanou cílovým místem mnoha návštěvníků, kteří chtějí jezdit na koních nebo se zabývají vozatajstvím, ale také běžných turistů. „A Kladruby nemají ubytování, potřebnou infrastrukturu, samotný Národní hřebčín nemá kryté haly, které jsou potřeba pro trénink koní a pro to, aby se tam i ve špatném počasí mohl vozatajský nebo jezdecký sport provozovat. Proto s panem ministrem zemědělství Gandalovičem chceme zkoordinovat náš postup a Kladruby by se měly stát také cílovým místem evropských strukturálních fondů tak, aby to, o čem jsem hovořil, mohlo být vybudováno,“ dodal ministr Jehlička.