Garda města Hradec Králové ve spolupráci s 30 kluby vojenské historie uspořádala v sobotu odpoledne vzpomínkovou akci Bailey Bridge při níž předvedli rekonstrukci bitvy u Overloonu z roku 1944.

„Málokdo ví, že most Klapák je origináln britského mostu Bailey Bridge, který byl do města převezen v dobách mezinárodní pomoci v roce 1947,“ vysvětlil hlavní organizátor Jiří Balcárek z městské gardy.

Každoročně přicházejí organizátoři s něčím novým, co diváky překvapí. Letos tomu nebylo jinak.

Při bitevní vřavě, ve které se poprvé použilo polopásové vozidlo Halftrack, byl nakonec také jeden z vojáků sestřelen z mostu rovnou do vody. „Padal z výšky zhruba patnáctimetrů. Snažíme se, aby rekonstrukce bitvy byla pro návštěvníky zajímavá,“ poznamenal Balcárek.

Před samotným střetem vojsk mohli vozidla, ale také několik motorek obdivovat kolemjdoucí na Velkém náměstí. „Je to skvělý. Tuto akci si nenechám ujít ani jediný rok. Jezdím na ni už pěknou řádku let,“ uvedl Josef Peichel, který se nemohl vynadívat na třicítku vystavených aut a motocyklů.

Úžasnou podívanou si pro diváky připravila také jednotka Skotů, která obešla celé náměstí za doprovodu dudáků. „Že se dá na dudy zahrát i píseň z večerníčku, tak to jsem teda netušila,“ smála se Jana Kubíčková, jenž se přišla podívat i se svou dcerou Markétkou.

Nácvik bitvy nezabere podle organizátorů více než jeden den. Jak říká Jiří Balcárek,“všichni vědí jak to má skončit a v boji je to občas i improvizace“.

Střet vojsk u Overloonu si nakonec nenechalo ujít více než dva tisíce lidí. „Každý rok však bojujeme s počasím. Buď je strašně škaredě nebo je zase pro změnu moc krásně,“ uvedl Jiří Balcárek.(sir)