Lídryně hnutí, které s přehledem zvítězilo v podzimních krajských volbách, od čtvrtka ví, že i kdyby ji v pondělí její kolegové ze zastupitelstva Královéhradeckého kraje neodvolali, udělá to ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj je totiž funkce náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj, kterou Dostálová zastává, s postem krajské zastupitelky neslučitelná. Při své čtvrteční návštěvě Královéhradeckého kraje novinářům připomněl, že na tento problém jeho úřad poukázal už před volbami.

V tom se ovšem s Klárou Dostálovou neshodují. „Stále si stojím za tím, že trvá nesoulad v právních normách," řekla Dostálová. Zatímco totiž zákon o volbách do krajů, z něhož vychází ministr Chovanec, jí zasedat v krajském zastupitelstvu jako vysoké státní úřednici zakazuje, zákon o státní službě naopak souběh funkcí umožňuje. „Já jsem neuvolněnou krajskou zastupitelkou, což je podle zákona o státní službě možné," upozornila Klára Dostálová.

Je však připravena na to, co má přijít. „Pokud by mě zastupitelstvo neodvolalo, může mi mandát vzít pan ministr Chovanec. Je to samozřejmě diskutabilní, protože on mi ten mandát nedal," podotkla.

Jaké kroky by potom podnikla, to Klára Dostálová teprve zvažuje: „Zatím si v hlavě rovnám, co je dobré a co špatné. Je to pro mě velmi citlivá záležitost."

Tento spor by mohl rozhodnout jen soud, zatím však není jasné, zda se na něj krajská zastupitelka v případě svého odvolání obrátí.

Politicky neaktivní by však zřejmě dlouho být neměla. Není vyloučeno, že ANO jejího potenciálu využije už v podzimních volbách do sněmovny.

„To bych nepředbíhala, ještě je brzy. Teprve probíhají oblastní sněmy," směje se Klára Dostálová. Netají se však tím, že by byla ráda nápomocná, protože politika ji zajímá a baví.

A kdyby jí hnutí ANO nabídlo, aby ve volbách kandidovala? „Nebránila bych se tomu," říká přímo.

Klára Dostálová vedla hnutí ANO do podzimních krajských voleb. ANO zvítězilo a získalo 13 mandátů, Dostálová dostala druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů. Představitelé ČSSD, ODS, Koalice pro KHK, Starostové a Východočeši a TOP 09 se však dohodli na spolupráci a ujali se vlády v kraji.
Na březnovém zasedání zastupitelstva pro odvolání Dostálové hlasovali dva zastupitelé, 28 bylo proti a devět se zdrželo hlasování.