Nebylo to však vinou prezidenta, který ochotně odpovídal na otázky přítomných. Zpočátku totiž žádné dotazy nebyly a v sále se rozhostilo trapné ticho. Když se debata rozběhla, byl konec, protože hlava státu měla v Hradci nabitý program. Například na přesun z muzea do hotelu, ubytování a jízdu na slavnostní koncert měl prezidentský pár jen čtvrt hodiny!
V odpovědích na otázky vyplynulo, že prezidenta trápí politická nestabilita. „Čtyři obědy 2. ledna, čtyři premiéři,“ tak komentoval časté střídání stolovníků u tradiční novoroční slavnostní tabule. S politickou nestabilitou podle něho souvisí i úterní příhoda se zprávami z mobilu. „Během cesty k vám, jsem dostal zprávu, že senátorský klub KDU–ČSL vyzval pana Čunka k rezignaci,. Po chvíli mi přišla další zpráva, že to je omyl,“ divil se Václav Klaus.
Na další otázku, jak se dívá na narovnání vztahu státu a církví, odvětil, že nejde o vztahy, ale o majetek. „Jde o majetkovou otázku, o restituce církevního majetku,“ uvedla hlava státu na besedě.