Hlavu státu přivítaly před Klicperovým domem stovky lidí. „Pan Klaus je chytrý a vzdělaný. Myslím, že máme dobrého prezidenta. Nevím o nikom, kdo by byl lepší,“ řekla například Jiřina Rohlíčková.

Ještě před příjezdem kolony limuzín moderátorka lidem napověděla, kdy mají tleskat a jak se chovat při besedě.

Prezident obyvatele nezklamal. Dorazil ve výborné náladě. „Ve vašem kraji jsme byli už včera. V Peci pod Sněžkou jsme uzavřeli lyžařskou sezonu. Místy jsme se sice museli vyhýbat trávě. Přesto věřím, že globální oteplování nebude takové, aby jste měli důvod prodávat lyže,“ řekl.

Po přivítání bezprostředně odpovídal na dotazy lidí. Viditelně ho rozčílila pouze otázka, jak vidí budoucnost sjednocené Evropy.

„Nerozumím slovu sjednocená. Když to přenesu na panelák, tak nevidím důvod, proč by tam měli být lidé sjednocení. To zruší dveře a zámky? To je nesmysl. Rozumím slovu Evropa, kde budou mezi státy ideální vztahy,“ reagoval prezident. republiky.

Po besedě si pár prohlédl Klicperův dům, kde ho chlebem a solí přivítali historické postavy Božena Němcová a Václav Kliment Klicpera. V kulturním domě se prezident setkal s radou města. Při debatě společně narazili na problémy města s dopravou, kterou obyvatelé řešili i barikádou z lidských těl. „Také asi budu dělat barikádu, abych přežil novou knihovnu v Praze. To je arogance a zpupnost. Chystám občanskou neposlušnost,“ řekl Klaus.

Na památku dostal od akademického sochaře Vojtěcha Adamce bronzovou bustu. Karel Richter ze Svazu spisovatelů historického faktu mu poté předal několik knih.