Pro řadu mentálně postižených lidí znamenaly připevněné bariéry zázemí, soukromí a jistotu a jejich stav se po jejich odebrání zhoršil, řekla ve středu na tiskové konferenci Jana Mervartová z občanského sdružení Alfa i Omega, která vedla deset měsíců vzdělávací semináře pro pracovníky v krajských ústavech.

"Pracovali jsme na tom, jak vytvořit klientovi náhradní blízký prostor. Byli jsme svědky toho, že někteří klienti byli zcela vyvedeni z míry a šli na nižší vývojovou úroveň," uvedla. Řekla také, že zákon, který zakazuje umísťovat klienty do klecových lůžek, není příliš šťastný. V případě klecových lůžek se neměla zakázat naráz, ale odebírat je postupně, aby si klient na změnu lépe zvykl, poznamenala.

V krajních případech klecová lůžka nahrazují léky, chvaty a umístění do speciálních pokojů. Podle vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Danuše Fimoczewové se užívají minimálně. Péči v sociálních zařízení zlepší zvýšení počtu pracovníků. Během letošního roku jich přibude přes pět desítek, dodala.

V rámci vzdělávacích seminářů kromě problematiky klecových lůžek přes 200 pracovníků šesti sociálních ústavů absolvovalo teoretický a praktický trénink. Sociální pracovníci nabývali nových zkušeností videotréninkem. Nahrávky jejich jednání a práce s klienty sloužily při školení. Učili se rovněž, jak se vyhnout syndromu vyhoření, řekl krajský radní Miloslav Macela.

Důsledky psychického tlaku mohou zmírnit konzultace s psychologem. Pro externí spolupráci s odborníkem se rozhodl například Domov pod hradem Žampach na Orlickoústecku. Kromě něj se projektu účastnili pracovníci z Domova na zámku Bystré, Domova u studánky Anenská studánka, Domova pod Kuňkou Ráby, Domova sociálních služeb Slatiňany a Domova na rozcestí Svitavy. Vzdělávání pracovníků sociální péče, které stálo asi 2,8 milionu korun, hradila především Evropská unie, přes půl milionu korun dal stát.