Ocenění dostaly už před dvěma lety

Obce o sobě daly vědět ale už před dvěma lety, tenkrát si odnesly oranžovou stuhu. „Je to práce především našeho mladého a zapáleného pana starosty. Sehnal dotace, dobrovolníky a naši obci zvelebil. V tak maličké vesnici se daří hospůdce U Rechů, kterou obec podporuje každou velkou akcí. Dále skvěle funguje klubovna pro děti nebo soukromé akce, což je úžasné," prozrazuje jedna z obyvatelek Zuzana Škvrnová.

Prohlídky obce probíhaly celý den

Byl to právě „zapálený" starosta obce Aleš Krátký, který si při slavnostním zahájení oslav vysloužil největší aplaus. Evidentně dojatý pak z pódia zdravil všechny hosty a zval je k prohlídce obce zvláště části Horní Černůtky, kam celý den jezdil speciální autobus.

Ať už domácí nebo „přespolní" pak v průběhu dne bavili místní obyvatelé, kteří si pro ně připravili rozličná hudební vystoupení. Zatančily například místní mažoretky a v pozadí nezůstali ani tříletí hasiči Sovičky, kteří sklízejí úspěchy nejen v Sověticích, ale i na závodech mimo svou domovinu.

Kromě titulu se slavilo posvícení

Mimo titulu Vesnice roku našeho kraje se slavilo také tradiční Sovětické posvícení, nechybělo proto spousty dobrého jídla a pití.

Zda se Sovětice a Horní Černůtky povezou na vlně vítězství dál, se teprve uvidí. O titul Vesnice roku České republiky se s dalšími 12 finalisty porvou v září.

Michaela Zumrová