„Zvýšený výskyt klíšťat se navíc periodicky opakuje po pěti nebo šesti letech a právě letos má přijít další vrchol,“ upozorňuje Dagmar Hulínská, lékařka Státního zdravotnického ústavu (SZÚ).

Mezi nejčastější onemocnění, která klíšťata přenášejí, patří encefalitida a lymeská borrelióza. „Letos už máme v kraji nahlášeno šest případů, u nichž byla prokázána právě borrelióza. Je to však jen špička ledovce, protože mnoho lidí ještě třeba ani na vyšetření nešlo. Navíc hlavní sezona teprve začíná,“ uvedla Eva Beranová, vedoucí lékařka protiepidemio­logického oddělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Inkubační doba klíšťové encefalitidy trvá jeden až tři týdny, někdy i měsíc. „Onemocnění mívá dvoufázový průběh. V první fázi se projevuje příznaky podobnými chřipce. Ty brzy odezní a nastává druhé stadium, jež provázejí kruté bolesti hlavy, teplota a zvracení. Nemocný může pociťovat tuhnutí svalů na krku, závratě, poruchy spánku nebo paměti. Část pacientů mívá trvalé následky, výjimečně dojde k úmrtí,“ prohlásil Stanislav Plíšek, přednosta kliniky infekčních onemocnění Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Až čtyřikrát častější než encefalitida je výskyt lymeské borreliózy. Tu totiž nepřenášejí jen klíšťata, ale i sající hmyz. Očkovací vakcína proti ní navíc dosud není k dispozici, sérum vyvinuté ve Spojených státech na evropské bakterie nezabírá.

Největší počet infikovaných klíšťat a tím i větší riziko onemocnění se podle SZÚ vyskytuje ve středních Čechách.

„Lze říci, že hradecký okres patří mezi oblasti, které jsou těmito nemocemi zasaženy nejméně. V celém kraji je pak na tom asi nejhůře Náchodsko a Trutnovsko,“ řekla Eva Beranová.

„Loni bylo na Hradecku 18 lidí nakažených borreliózou z celkového počtu 171 případů v kraji,“ dodala. Nejúčinnější obranou proti nakažení je bezpochyby očkování. „Nejlépe je nechat se očkovat v zimě nebo brzy na jaře, ale jde to v podstatě kdykoliv během roku. Základ tvoří tři dávky a přeočkovává se nejprve po třech, pak po pěti letech jednou dávkou vakcíny,“ informoval Stanislav Plíšek. Očkování si u nás platí pacienti ze svého, některým na něj přispívá zdravotní pojišťovna. Podle slov Dagmar Hulínské je to jeden z důvodů, proč je v republice proočkováno jen asi 11 procent populace. Třeba v Rakousku toto číslo přesahuje hranici 80 procent. Vakcinaci tam hradí stát. Další možnou obranou jsou různé repelenty nebo nošení dlouhého upnutého oblečení. „Vždy je potřeba se po každé procházce v přírodě prohlédnout,“ tvrdí lékaři. Klíšťata se schovávají skoro kdekoliv. „Rizikové jsou samozřejmě lesy, jejich okolí, louky nebo břehy řek. Klíšťata číhají už i v městských parcích,“ sdělila Eva Beranová. Přisáté klíště lékaři doporučují zakapat alkoholovou dezinfekcí a pak opatrně vytáhnout pinzetou.

Jitka Jelínková (jj)