Zatím jedinou publikaci věnovanou historii hokejového klubu Hradec Králové sepsal a vydal Pavel Tureček.

„K tomuto nápadu jsem přišel před deseti lety, kdy jsem zjistil, že o historii hradeckého hokeje neexistuje v písemné podobě vůbec nic. Všechno jsem musel skládat od nuly, protože žádný archiv není. Používal jsem tedy hlavně dobový tisk, musel jsem projít kolem patnácti titulů,“ vysvětluje autor.

Dějiny hradeckého hokeje z let 1926 až 2008 jsou v knize sepsány formou kroniky. Čtenáři se v ní mohou podle Pavla Turečka dozvědět spoustu zajímavostí.

„Příznivci vědí, že královéhradecký klub si zahrál sezonu 1993/1994 v extralize. Ale málokdo už ví, že pouze jediná branka dělila hráče Meteoru Svobodné Dvory od vstupu do první ligy,“ prozradil autor jednu z perliček.

Knížku by doporučil nejen hokejovým příznivcům, ale i těm, kteří se zajímají o historii města. Jsou zde totiž kromě dobových fotografií hradeckých kluzišť, kterých byla asi desítka, i fotografie města, které nebyly dosud nikde publikovány.

Věnovat se hradeckému hokeji chce Pavel Tureček i v budoucnu. Svou další knihu má v plánu sepsat ze vzpomínek zdejších hráčských legend a bývalých funkcionářů.

„Za samostatnou knížku by stálo i zmapování výsledků hradecké mládeže. Vždyť důkazem o jejich výsledcích jsou hned tři hráči, kteří si zahráli v zámořské NHL: Petr Prajsler, Martin Hosták a Jan Hrdina,“ poodhaluje autor své další záměry.

(lka)