Padesát let obývá jeden z rohů hradecké nádražní haly knihkupectví. Posledních třináct let je pod názvem Ambra provozuje Petr Červinka. A ten teď dostal od Správy železniční dopravní cesty výpověď: k 31. srpnu, kvůli opakovaným dluhům na nájemném.

Vlna nesouhlasu a rozhořčení, která se valí napříč sociálními sítěmi, reflektuje specifičnost místa. Ambra je po léta jakýmsi kultovním místem, které nabízí odbornou i duchovní literaturu, železniční encyklopedie, vzácné učebnice, ale i duchovní předměty a služby. „Je to barbarství,“ zní v komentářích, které Ambru považují za poslední oázu kultury na zdejším nádraží, místo, které si jako jedno z mála ve městě udrželo nezávislost na knižních řetězcích. Na rozdíl od sociálních sítí byl včera v Ambře klid. Petr Červinka je totiž na dovolené mimo Evropu a jeho oficiální vyjádření ke kauze, kterou řeší lidé napříč republikou, tak chybí.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová však včera v rozhovoru připustila naději pro Ambru: „Dluhy na nájemném, které pan Červinka v době doručení výpovědi (19. 7.) měl, jsou k dnešnímu dni splaceny. Vypsali jsme výběrové řízení na nového nájemce prostoru, ale stále platí naše nabídka k jednání nad námitkami, které pan Červinka může podat.“

O tom, jestli je tedy ve hře i varianta, že by Správa železniční dopravní cesty zrušila výběrové řízení a prodloužila dosavadní nájemní smlouvu, nechtěla před případným jednáním s Petrem Červinkou spekulovat.