Více volného prostoru a lépe uspořádané regály s knihami překvapily v novém roce čtenáře městské knihovny. Ta se od poloviny prosince pustila do rekonstrukce studovny a čítárny, která již dávno ztratila moderní vzhled a především vyhovující komfort. V novém hávu se představila včera poprvé.

„Práce se obešly bez komplikací. Prostory dostaly nový vzhled a jsou více vzdušné. Přitom jsme zachovali stejný počet studijních míst,“ uvedla ředitelka Knihovny města Hradce Králové Lenka Václavíková Antošová.

Za vše může úplně nové uspořádání místnosti a také modernější nábytek, který není tak robustní. Navíc je zhotoven ve stejném stylu, v jakém jej již mají některé pobočky městské knihovny. V případě stěhování do nové budovy po bývalém Vertexu bude možné vybavení použít právě v nich.

S náklady na přestavbu se knihovna vešla i do původního rozpočtu. Ten byl stanoven na tři sta tisíc korun a peníze putovaly z vlastních zdrojů bibliotéky. Nový vzhled však není jedinou novoroční novinkou. Letos už čtenáři budou moci využívat jediný průkaz do všech poboček městské knihovny.

„Každý registrovaný čtenář bude užívat pouze jednu legitimaci, platnou pro všechny půjčovny. Není již potřeba mít průkaz do každé zvlášť,“ vysvětlila Lenka Václavíková Antošová.

Služba se vztahuje i na hudební oddělení. Výjimkou je jen zvuková knihovna, která slouží nevidomým a těžce zrakově postiženým čtenářům. Do jednotného systému musela bibliotéka převést 14 tisíc zaregistrovaných čtenářů. Průkazů však bylo více než 25 tisíc.