S největší pravděpodobností se ještě do konce letošního roku začne stavět nová městská knihovna v místě bývalé továrny Vertex ve Wonkově ulici. „Koncem června bychom měli vyhlásit výběrová řízení a pokud půjde všechno hladce, mohlo by se začít někdy na podzim,“ uvedl Josef Malíř, náměstek primátora.

Objekt čeká už nyní v létě úprava tepelných rozvodů, aby pak práce nebrzdily samotnou stavbu v období, kdy se už bude muset topit. Částku ve výši 480 tisíc na tyto účely uvolnili včera zastupitelé.

Samotná rekonstrukce by měla trvat přibližně rok a bude stát 260 milionů korun, z čehož podstatnou část zaplatí Evropská unie. Budovu nového
informačně–kulturního stánku navrhl architekt David Vávra. Bude mít nádech původního industriálního objektu s moderními prvky. Nové prostory nabídnou čtenářům veškeré vymoženosti. Vzniknou studovny s osobními boxy, k dispozici bude přednáškový sál, kavárna i oddělení pro nevidomé.

Stávající budova knihovny v Tomkově ulici je v naprosto nevyhovujícím stavu, chybí místo na knihy, v podstatě tam není dětské oddělení. Je otázkou, co se s budovou stane, až se postaví nová. „Město by si ji mělo ponechat, jsou tam nádherné prostory, které by mohly sloužit třeba k reprezentačním účelům,“ míní primátor Otakar Divíšek.