Projekt internetizace knihoven (PIK) vznikl na základě dokumentu Státní informační politika ve vzdělávání z roku 2000 a realizaci stanovilo usnesení vlády ČR ze dne 14. ledna 2004.
Projekt internetizace knihoven umožnil hlavně knihovnám v malých obcích zajistit službu veřejně přístupného internetu. O zmíněné situaci v knihovnách minulý týden jednal i výbor pro kulturu a památkovou péči Královéhradeckého kraje.
K čemu je dobrý internet
Informace a elektronická komunikace stále více pronikají do každodenního života. Rčení „Kdo není na internetu, jako by nebyl“, je doplňováno o vyhledávání na Googlu a sociální sítě typu Facebook. Elektronické zdroje umožňují rychlejší orientaci v množství poznatků, vyhledávání informací, sledování dění, elektronickou poštu, komunikaci na sítích… Narůstá sice počet počítačových stanic v domácnostech, avšak poplatky za připojení k internetu jsou stále příliš vysoké, a tím pádem pro mnohé domácnosti nedostupné.
Rozsáhlý dokument Národní rozvojový plán ČR 2007 až 2014 se mimo jiné zmiňuje o důvodech posílení služeb tzv. informační společnosti: „… nízká dostupnost vysokorychlostního přístupu k internetu, nedostatečné využívání informačních a komunikačních služeb malými a středními podniky a domácnostmi, nízké vybavení domácností PC, respektive zařízeními pro využívání služeb ICT, nízká počítačová gramotnost veřejnosti a nedostatečná motivace k využívání moderních technologií, podceňování informační bezpečnosti…“
Knihovny nejsou jen půjčovnami knih
Knihovny jsou kulturně-vzdělávací zařízení přístupná široké veřejnosti. Nabízejí příjemné prostředí a širokou nabídku služeb. Vedle tradičních dokumentů – knih a časopisů – to jsou multimédia, informace a databáze zprostředkované internetem, v neposlední řadě i elektronické čtečky knih. Škála návštěvníků knihoven je pestrá – od malých dětí, školáků a studentů přes lidi bez zaměstnání či se zdravotním handicapem po seniory. Trendem je, aby knihovna poskytla nejen žádaný dokument nebo informaci, ale aby se stala i místem setkávání, komunitním centrem, a to i v malých obcích, kde již nefunguje škola, byla zrušena pošta, dopravní obslužnost je komplikovaná atd. Někde byla zachována alespoň prodejna, a tak se knihovna stává jediným místem kultury. V Královéhradeckém kraji funguje na 400 knihovnických a informačních pracovišť a asi polovina z nich je v malých obcích do 500 obyvatel; výhodou je i to, že prostory knihovny bývají pod jednou střechou s obecním úřadem.
V průběhu posledních pěti let se podařilo zlepšit prostředí v obecních knihovnách a rozšířit nabídku služeb. Narůstá zpřístupňování dokumentů a informací elektronickou formou a možnost vzdáleného přístupu do databází. I v obecních knihovnách je kvalifikovaný a proškolený personál, který zajišťuje pomoc při využívání moderních informačních a komunikačních technologií. Jsou obce, které vykazují vyšší počet návštěvníků internetu než těch, kteří uskutečňují klasické výpůjčky knih.
Regionální systémy
Pro zrychlení a zkvalitnění knihovnických činností jsou využívány regionální knihovní systémy. Formou propojení došlo například k odbourání složitých administrativních úkonů, jakým je obálkový výpůjční systém apod. Zjednodušuje a sjednocuje se evidence a katalogizace nových knih, urychluje se proces výpůjček, jejich prodlužování i celková revize fondu knihoven. Lze budovat jednotný souborný on-line katalog, webové stránky knihovny a umožnit vzdálený přístup ke službám knihovny – to vše na základě připojení k internetu. Zrušení připojení nebo jeho neúměrné zdražení by několik let užitečné práce a prokazatelné úspěchy zcela zlikvidovalo.
A jeden konkrétní příklad na závěr (na základě vlastních prožitků z roku 2006):
Navštívit dopravní odbor magistrátu např. z důvodu změny v evidenci vozidla znamená nejprve vystát frontu před otevřením a získat pořadové číslo - počet klientů je omezen pracovní dobou příslušného dne – a podle časovky v závislosti na počtu dalších klientů svoji záležitost vyřídit. Akce zabere hodně času. Nebo je možné využít elektronický objednávkový formulář – vybrat si vhodný den a hodinu, vytisknout si rezervaci a pak přijít na stanovený čas – bez zbytečného čekání a stresu, operace jsou vyřízeny během deseti minut. Chce to jen mít přístup k internetu. Nemám ho doma nebo si nevím rady? Nejbližší knihovna mi pomůže. Přístup k internetu v knihovnách bude ještě dlouho potřebný, stejně tak jako knihy a časopisy.⋌Alena Součková