Desítky akcí chystají od pondělí do neděle pro své návštěvníky hradecké knihovny. Opět se můžete těšit na každoroční stálice, v plánu jsou ale i úplné novinky. „Stejně jako v minulých ročnících Týdne knihoven zachováváme například čtenářskou amnestii nebo populární bazar vyřazených knih. Na něm očekáváme opravdu velkou účast, až stovek lidí," potvrzuje Vladimíra Svobodová za Městskou knihovnu v Hradci Králové.

Lov knih, které už knihovna ve svých regálech nechce, začíná v pondělí v přízemí Městské knihovny ve Wonkově ulici a končí v pátek. Za jednu zaplatíte pětikorunu. Čtenářská amnestie zase potěší zapomnětlivé knihomoly, dosud nevrácené výpůjčky totiž mohou od pondělí do soboty vrátit do všech poboček městské knihovny, aniž by platili pokutu. A jako bonus dostane každý „dospělák" za půjčenou knížku sladkost.

Literární soutěž o věcné ceny

Hlavně se chce ale Městská knihovna v rámci Týdne knihoven věnovat Hradci a literatuře a pořádá několik tematických akcí. Hned v pondělí se například koná vernisáž fotografické výstavy Jaroslava Klinského, která představuje zákoutí Hradce a jeho ne příliš známá místa a pohledy. V úterý od 17 hodin zase můžete zajít na besedu se spisovatelkou a novinářkou Marií Formáčkovou, která je autorkou a spoluautorkou desítek knih a zejména životních příběhů mediálně známých osobností.

Pozadu nezůstane ani Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, která plánuje od pondělí do pátku také řadu rozmanitých akcí. V úterý odpoledne se budou například odhalovat dvě sochy, které pocházejí od umělců –  studentů z Hořic a budou dočasně zdobit okolí knihovny.

O den později zase chystají besedu na téma Jak se žije s duševní nemocí, kterou přijede moderovat herečka Simona Babčáková. A na své si přijdou i milovníci literatury, vedení knihovny jim přichystalo literární soutěž. „Ve třetím podlaží je na různých místech k přečtení malý kousek textu, který byl napsán jedním z českých klasiků. Textů je celkem šest a ten poslední je opravdu pro sklaní milovníky české literatury," uvedlo vedení knihovny.

Pokud jich rozklíčujete pět, uvedete autora i název knihy, tak můžete vyhrát tričko, knihu nebo registraci v knihovně zdarma. Soutěžní lístky se vhazují do boxu u ostrahy u vchodu.